GAUDE MATER POLONIA

Wszystko o historycznej pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Czas trwania pielgrzymki:  2-10 czerwca 1979 r.

Trasa: Warszawa - Gniezno - Częstochowa - Kraków - Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim -  Nowy Targ.

Cel: Udział w obchodach 900. rocznicy śmierci św. Stanisława - patrona Polski

Jak głosił Komunikat Sekretariatu Episkopatu Polski opublikowany 4 maja, podróż Ojca Świętego miała charakter religijnej pielgrzymki do ojczystego kraju, związanej z obchodzoną tego roku dziewięćsetną rocznicą śmierci św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Trasa pielgrzymki wiodła głównymi szlakami miejsc uświęconych krwią męczenników i drogich sercom Polaków.

Po raz pierwszy w historii Papież złożył wizytę w państwie komunistycznym, włączając się tym samym w sprawy międzynarodowe, będące dotychczas domeną polityków. Wystąpienia papieskie, przypominające dzieje naszego narodu, jego duchowe dziedzictwo i związki z innymi krajami europejskimi, odbiły się szerokim echem w świecie. ”Jan Paweł II odegra znaczną rolę w rozwoju stosunków między Wschodem a Zachodem” - napisał po pielgrzymce ”New York Times”. Nie pomylił się.

Program wizyty :. Komunikat Sekretariatu Episkopatu Polski o programie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce

Dokumentacja pielgrzymki :. - przemówienia, katechezy, homile (również teksty przygotowane, a nie wygłoszone)

Pielgrzymka dzień po dniu


 

Komentarze, podsumowania, refleksje
Z woli Chrystusa jednoczył Europę
Jan Paweł II powiedział, że jest papieżem słowiańskim, który powinien zamanifestować duchową jedność Europy. Tę manifestację komentowały szeroko europejskie media:.


Światowe echa wizyty Papieża w Polsce
Wizyta Ojca św. Jana Pawła II w Polsce odbiła się szerokim echem w całym świecie. Prasa zagraniczna zamieściła liczne komentarze. Oto niektóre z nich:.


"Gość" o pielgrzymce - z perspektywy czasu
Przebudzenie 1979
ks. Tomasz Jaklewicz
Dziewięć czerwcowych dni 1979 roku zmieniło oblicze tej ziemi. Słowa Jana Pawła II przywróciły Polakom poczucie godności i duchowej siły. To był początek późniejszych przemian :.

 

Rewolucja Jana Pawła II
Mateusz Matyszkowicz, filozof, publicysta "Teologii Politycznej" b. doradca ministra edukacji
Komuniści przedstawiali papieży jako wrogów ludu, przedstawicieli klasy panującej, która lud uciska. Wyzwolenie przynosili komuniści. Klasycy marksizmu bardzo by się zdziwili, gdyby dożyli 1989 r. W Polsce komunizm obalił Papież.


Czerwiec 1979 r. Pamiętamy!

Witajcie sercanki!
Bogu dzięki za wszystkie łaski otrzymane w tych dniach! – pisze s. Leonisa Porzycka, sercanka, uczestniczka I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.




Ojciec Święty nas zjednoczył
"Miliony ludzi uczestniczących w pielgrzymce podniosło się i zrozumiało, jak wielu ich jest, a szczątkowe organizacje opozycyjne wykorzystały to i poprowadziły obudzony naród przez strajki i protesty do zwycięstwa" - komentuje Lech Wałęsa I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski specjalnie dla portalu Wiara.pl.





Pożegnanie z socjalizmem
Andrzej Macura

Nawet w „czerwonej” szkole tego dnia panowało nieznośne podniecenie. Przyjeżdża papież! Będą pokazywać w telewizji! Wypadało udawać, że nic się nie stało. Ale jak nie zobaczyć tej historycznej chwili? Jak nie uczestniczyć, choćby biernie, w wydarzeniu bez precedensu w tysiącletniej historii Polski?

 


Czekaliśmy na Jego przyjazd
"Komuniści jako pierwsi rozpoznali, jak „niebezpieczne” dla systemu totalitarnego jest każde słowo, każdy krok i każdy wyjazd tego papieża" - wspomina specjalnie dla portalu Wiara.pl Czesław Ryszka, senator, pisarz, dziennikarz, który w 1979 r. relacjonował na łamach "Gościa Niedzielnego" wizytę Ojca św. w ojczyźnie

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama