8 czerwca 1987 roku Jan Paweł II przybył do Polski z trzecią pielgrzymką. Wcześniej w tym samym roku odwiedził Urugwaj, Chile, Argentynę i RFN. Trzy upadające dyktatury wojskowe oraz kraj, którego obywatele dobrze pamiętali nazizm, a rodziny wielu z nich żyły we wschodnioniemieckim Stasilandzie.
Przywracać Sens
Papież przybywał do Polski, w której reżim gen. Jaruzelskiego, choć wciąż mocny, zdawał sobie już sprawę z własnej bezradności. Kraj był pogrążony w nieustającym kryzysie gospodarczym. Ludzie byli coraz bardziej zmęczeni i zniechęceni. Swych Rodaków, którzy znają "radość i gorycz bytowania na tej ziemi" Ojciec Święty zaprosił do wspólnoty Chrystusa. "On nie przestaje człowiekowi znużonemu, zagubionemu, człowiekowi, który cierpi, który gubi poczucie sensu - przywracać Sens" - powiedział zaraz po wylądowaniu w Warszawie.
Tym razem Jan Paweł II pielgrzymował do Ojczyzny, by przewodniczyć Krajowemu Kongresowi Eucharystycznemu. I właśnie Eucharystia stała się centralnym motywem papieskiego przesłania dla mieszkańców kraju spustoszonego latami komunizmu. "Eucharystia jest sakramentem tego wielkiego Sensu. Ona też pomaga odbudować wiarę w słuszne ideały, wolę życia, odbudować nadzieję".
Do końca ich umiłował
Przez cały wspaniały tydzień obecności Papieża na ojczystej ziemi towarzyszył mu hymn kongresowy "Panie dobry jak chleb". Dzisiaj jest to jedna z pieśni śpiewanych podczas Mszy świętej. Przed piętnastu laty towarzyszyła ona dzieciom przyjmującym Pierwszą Komunię świętą podczas spotkania z Janem Pawłem II w Łodzi, neoprezbiterom w Lublinie, siostrom klauzurowym w Warszawie, rodzinom w Szczecinie, chorym i służbie zdrowia w Krakowie. W refrenie umieszczono hasło kongresu: "Do końca ich umiłował". To w tych słowach tłumom pielgrzymów kazał Ojciec Święty szukać Sensu życia.
Kolejne etapy III pielgrzymki do Ojczyzny były stacjami kongresowymi, z kulminacyjną procesją eucharystyczną ulicami Warszawy na zakończenie.
W 1987 roku przypadała 600. rocznica chrztu Litwy. Ponieważ Papież nie mógł przyjechać do tego kraju (stanowiącego jeszcze część ZSRR), liczna grupa Litwinów przybyła do Warszawy
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.