Z Wadowic na Groń Jana Pawła II wiodą znaki niebieskie. Trasę wytyczył jeszcze przed wojną prof. Czesław Panczakiewicz, nauczyciel wadowickiego gimnazjum, do którego uczęszczał Karol Wojtyła.
Na Groń Jana Pawła II wiedzie aż 9 szlaków turystycznych. Daje nam to wiele możliwości wyboru dalszej drogi. Szlak papieski wiedzie dalej szlakiem czerwonym w kierunku Łamanej Skały. Nie dochodząc do niej prowadzi za znakami niebieskimi do Koconia i Ślemienia (odjeżdżają stąd autobusy do Suchej Beskidzkiej i Żywca, ok 3, 15h). Możemy także zejść do Czartaka lub Świnnej Poręby przez Królewiznę (odpowiednio szlak żółty – 2, 30 h i zielony - 2h), Tarnawy Górnej szlakiem niebieskim (1, 30h), Krzeszowa czerwonym (1, 30h), Krzeszowa Dolnego żółtym (z Leskowca, 1, 45h), Rzyk czarnym (0, 45h) i Andrychowa zielonym (3, 30h). Do Rzyk można także zejść Szlakiem Białych Serc (dobra trasa podejścia dla osób starszych i niepełnosprawnych). Zaczyna się on przy schronisku, omija wierzchołek Gronia Jana Pawła II od wschodu, po czym łączy się ze znakami niebieskimi i zielonymi (do Andrychowa i Wadowic), by skręcić niebawem w lewo i połączyć się ze szlakiem czarnym już niedaleko Rzyk Jagódek.
Panorama
Z obu szczytów rozciąga się przepiękny widok. Z Leskowca panorama jest szersza, z Gronia Jana Pawła II nieco ograniczona przez szczyt Leskowca. Za to z Gronia jest lepszy widok ku wschodowi i północy.
Najbardziej charakterystycznym punktem widoku z Leskowca jest rozciągająca się na południu, niezalesiona Babia Góra, opadająca ku wschodowi do Przełęczy Lipnickiej (Krowiarek). Na lewo od niej wznosi się pasmo Policy, poza którą, przy dobrej widoczności, można dostrzec Tatry. Pasmem tym biednie jeden z odcinków papieskiego szlaku. Dalej ku południowemu wschodowi, wzdłuż doliny rzeki Skawy przy dobrej widoczności można zobaczyć Gorce z Turbaczem i Kudłoniem. Bliżej i bardziej na wschód wyrastają szczyty Beskidu Średniego, a głębiej charakterystyczne kopce Beskidu Wyspowego.
Z kolei na prawo od Babiej Góry zobaczyć można między innymi charakterystyczną kopułę Pilska oraz Romankę. Jeszcze bardziej na prawo widać, często jedynie majaczące w oddali szczyty Beskidu Śląskiego, z najbardziej charakterystycznym Skrzycznem (na szczycie stacja przekaźnikowa). Na zachodzie, bliżej, spoza Łamanej Skały wyłaniają się szczyty zachodniej części Beskidu Małego z Czuplem, Magurką Wilkowicką i Hrobaczą Łąką.
Z Gronia Jana Pawła II widok jest podobny. Szczyt Leskowca ogranicza go na zachód i południowy zachód. Dobrze za to jest widoczna malownicza Dolina Ponikiewki (stamtąd przyszliśmy) oraz pogórza (Śląskie i Wielickie).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.