Ks. Grzegorz Strzelczyk, Ks. Claudio Premoli
W szwajcarskim społeczeństwie uderzać mogą kontrasty pomiędzy mentalnościami różnych środowisk. Bardzo mocno upraszczając, można by powiedzieć, że zderza się w nim skrajny konserwatyzm górskich wiosek ze skrajnym liberalizmem położonych w dolinach miast (zderzenie to zresztą często owocuje nihilizmem).
Ta polaryzacja odbija się, niestety, na szwajcarskim Kościele, któremu od lat trudno odnaleźć pośrednią drogę pomiędzy nieodpowiedzialnymi próbami modernizacji chrześcijaństwa a tendencjami, by w imię źle pojętej tradycji niczego w ogóle nie zmieniać. I znowu owo berneńskie ”Wstań!” ma wskazać drogę: ”Wstań i razem z innymi szukaj wspólnej ścieżki ku przyszłości”.
Szwajcarski ustrój federacyjny, z czterema strefami językowymi, 26 kantonami i praktyczną autonomią gmin znacząco różni się od ustrojów innych państw europejskich. I Szwajcarzy dumnie strzegą owej odrębności, podobnie jak i politycznej neutralności. Ma ona jednak pewne negatywne skutki. Prowadzi do tego, co po włosku nazywa się campanilismo, a co na język polski przełożyć można jako ”przywiązanie do własnej dzwonnicy”.
Chodzi o przesadną dbałość o interesy małej grupy, do której się przynależy, bez oglądania się na dobro wspólne w szerszym kontekście. Nie może się to nie odbijać negatywnie na Kościele - stąd problemy we współpracy pomiędzy parafiami (coraz bardziej potrzebnej choćby ze względu na niewystarczającą liczbę duszpasterzy, czy też na mobilność młodzieży, która większość czasu spędza zwykle poza terenem swojej parafii), diecezjami oraz trudności w otwieraniu się szwajcarskiego Kościoła na to, co dzieje się w Kościele powszechnym, czy w innych Kościołach europejskich. Spotkanie w Bernie ma szansę stać się bodaj pierwszą udaną próbą przełamania tych ograniczeń przez młodych wierzących.
Pojedziemy zatem na spotkanie z Papieżem - a z liczącego 300 000 osób kantonu Ticino pojedzie ponad tysiąc młodych ludzi! - ufając, że usłyszymy tam od samego Chrystusa pełne mocy, ożywiające ”Wstań”. I że usłyszy je cały szwajcarski Kościół.
* proboszcz parafii Vacallo w szwajcarskim kantonie Ticino
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.