Ks. Grzegorz Strzelczyk, Ks. Claudio Premoli
3 maja ubiegłego roku o godzinie 11.00 watykańskie Biuro Prasowe ostatecznie potwierdziło informację, natychmiast przekazaną przez szwajcarskich biskupów na specjalnej konferencji prasowej w Bernie: po dwudziestu latach od swojej pierwszej wizyty Jan Paweł II ponownie odbędzie pielgrzymkę do Szwajcarii, aby spotkać się z młodzieżą.
Struktura Kościoła katolickiego w Szwajcarii
Samolot papieski wyląduje w sobotę 5 czerwca br. na lotnisku wojskowym w Payerne. Późnym popołudniem na BernArena (hala lodowiska mogąca pomieścić 16 000 osób) Papież spotka się z uczestnikami pierwszego krajowego spotkania młodych katolików (których zadaniem jest - zgodnie z wezwaniem szwajcarskich biskupów - zaproszenie na to spotkanie także kolegów i koleżanek z innych kręgów kulturowych i religijnych). W niedzielę 6 czerwca Jan Paweł II będzie sprawował Eucharystię na błoniach Allmend w pobliżu Bern Arena.
Nieco historii
Spotkanie w Bernie jest przygotowywane przez różne komisje Konferencji Episkopatu Szwajcarskiego (KES) już od ponad roku, kiedy to w marcu 2003 r. KES oficjalnie zaprosiła Papieża do uczestnictwa w krajowym spotkaniu młodzieży. Idea spotkania narodziła się jednak znacznie wcześniej. Sformułowana została w 2002 roku, w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Toronto, ale jej korzeni szukać należy w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas to wśród młodych (a dziś już dorosłych) Szwajcarów, uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży po raz pierwszy - i, jak ufamy, za natchnieniem Bożego Ducha - zaczęła rodzić się potrzeba podobnych spotkań na gruncie krajowym.
Pragnienie to zostało jasno wyrażone w czasie Dnia Młodzieży w Manili w 1995 roku, jednak obecnym tam szwajcarskim biskupom realizacja tej idei wydawała się niemożliwa. Musiały upłynąć następne dwa lata, aby po spotkaniu w Paryżu powstał komitet organizacyjny i pierwszy projekt krajowego spotkania, którego efektem było dwudniowe chrześcijańskie świętowanie na Monte Tamaro (góra we włoskojęzycznym kantonie Ticino) w 1998 roku. Od owego spotkania mija sześć lat, naznaczonych szczególnie doświadczeniem jubileuszowgo spotkania w Rzymie na Tor Vergata w 2000 roku, doświadczeniem, które ostatecznie uświadomiło młodym szwajcarskim katolikom potrzebę przeżywania i manifestowania swojej wiary w jej wspólnotowym wymiarze. Czerwcowe spotkanie w Bernie ma być wyrazem tej świadomości - świadomości bycia zgromadzonym wokół Następcy św. Piotra - jednym młodym Kościołem, który ma nieść światu orędzie radości, pokoju i nadziei.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.