Dzień rodzin

Niedziela, 8 czerwca 2003, Rijeka

Niedziela, 8 czerwca.
Już przed szóstą rano w stronę centrum Rijeki zaczęły nadciągać coraz liczniejsze grupy pielgrzymów. Ich celem była Delta, miejsce sprawowania przez Jana Pawła II uroczystej Eucharystii, do której wielu mieszkańców Rijeki przygotowywało się duchowo w czasie całonocnego czuwania.

Delta to wielki plac leżący między korytami rzeki Rijeciny a Martwego Kanału. Zbudowano tutaj podium dla celebry, a za ołtarzem – konstrukcję w kształcie krzyża o wysokości 7,5 m. Centralna część krzyża wykonana została z przeźroczystego pleksiglasu (dzięki czemu mógł być on podświetlony przez całą noc) – w białym i błękitnym kolorze. Scenografię zaprojektował Dalibor Laginja z Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece. Ołtarz i ambonę przeniesiono z rijeckiej katedry św. Wita. Także krucyfiks, który ustawiono z boku, kilka metrów od ołtarza, pochodził z tej samej świątyni. Z prawej strony podium zarezerwowano miejsce dla grup folklorystycznych, osób niepełnosprawnych oraz 400-osobowego chóru.

Kilkanaście minut po 9.00 rozpoczął się przejazd Ojca Świętego ulicami Rijeki, wzdłuż których zebrały się tysiące mieszkańców. Papamobil dotarł na Deltę tuż po wpół do dziesiątej.

Liturgia słowa zawierała tego dnia liczne treści związane z rodziną, której to tematyce tutejszy Kościół lokalny w swoim programie duszpasterskim od dłuższego czasu poświęca szczególną uwagę.

Kardynałowie, biskupi i kapłani uczestniczący w Eucharystii założyli czerwone ornaty, na których – z przodu – znajdował się wizerunek cudownego krucyfiksu z rijeckiej katedry, a na plecach – logo papieskiej wizyty z hasłem całej chorwackiej pielgrzymki: „Rodzina drogą Kościoła i narodu”. Ornaty zostały wykonane przez zakład tekstylny z Rovinjskiego Sela, natomiast naczynia ceramiczne do rozdawania Komunii Świetej były również miejscowej produkcji. Trzysta egzemplarzy wykonała „Mała pracownia ceramiczna” z Opatiji według projektu ludowej artystki Vesnicy Popović.

Przed Mszą św. przywitał Papieża gospodarz archidiecezji – metropolita rijecki abp Ivan Devcić. Wyraził on raz jeszcze wdzięczność Ojcu Świętemu za trzecią pielgrzymkę do Chorwacji i za to, że wybrał właśnie Rijekę na miejsce swojej rezydencji. Przypomniał też, że w mieście tym znajdują się dwa ważne sanktuaria: Matki Bożej Trsatskiej (które Papież zamierzał odwiedzić w godzinach wieczornych) i katedra św. Wita, patrona Rijeki i rijeckiej archidiecezji. Zwrócił przy okazji uwagę na fakt, że Jan Paweł II przybył do miasta, które przez wieki razem z Chorwatami budowali i upiększali przedstawiciele innych narodowości, zwłaszcza Włochów i Węgrów.

Muzyczną oprawę Mszy św. stanowił śpiew starosłowiański, pielęgnowany na tych terenach przez ponad tysiąclecie. To zresztą jedyny przypadek w historii Kościoła rzymskokatolickiego przed Soborem Watykańskim II (nie licząc krótkiego okresu działalności Słowiańskich Apostołów – Cyryla i Metodego), że liturgia w języku narodowym przez cały czas uznawana była oficjalnie przez Stolicę Apostolską.

Zasadniczą część swojej homilii Jan Paweł II poświęcił wartości rodziny. Nawiązując do pobliskiego sanktuarium Matki Bożej na Trsacie, gdzie wedle tradycji, miał się zatrzymać domek Maryi, będący „słodkim wspomnieniem życia w Nazarecie Jezusa, Maryi i Józefa”, Papież przypomniał o „skromnym i prostym pięknie oraz o świętym i nienaruszalnym charakterze rodziny chrześcijańskiej”. Dopowiedział jednocześnie, że chrześcijańscy rodzice mogą rozpoznać siebie tylko wtedy, gdy wraz ze swymi dziećmi uczestniczą w niedzielnej Eucharystii czy też zbierają się w swych domach na modlitwę. Z tą myślą Papieża dobrze koresponduje program duszpasterski, jaki przed kilku laty opracowali chorwaccy biskupi: „Katolicka rodzina chorwacka modli się codziennie, a w niedzielę uczestniczy w Eucharystii”. Jan Paweł II ma świadomość, że także w tym kraju rodzina dzisiaj wymaga szczególnej troski i konkretnych działań, które sprzyjałyby i chroniły jej zakładanie, rozwój i stabilność.

Zwracając się do rodziców Ojciec Święty zaapelował, by spełniali oni odważnie swoją posługę i nie ustawali w powtarzaniu inwokacji, którą od siedmiu wieków mieszkańcy Rijeki kierują z ufnością do cudownego Krucyfiksu czczonego w katedrze: „Pomagao nam sveti Kriz svetog Vida!” (Niech nam pomoże święty Krzyż świętego Wita!).

Na końcu Papież zwrócił się z prośbą do wszystkich małżonków chrześcijańskich Chorwacji, żeby, pomimo trudności i zagrożeń, jakie niesie dzisiejszy świat, żyli nadzieją, a przez swój wzajemny dar wierności zobowiązaniom małżeństwa mogli być w świecie znakiem miłości Boga do człowieka.

Po Mszy św. Jan Paweł II odmówił modlitwę Regina Coeli, w czasie której przemówił krótko do chorwackiej młodzieży, która entuzjastycznie zareagowała na jego słowa, oraz - w kilku językach, m.in. po polsku – pozdrowił zebranych na Delcie wiernych.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama