Będą to: 1080 rocznica śmierci św. Wacława, patrona Czech oraz 20-lecie „aksamitnej rewolucji", obalenia komunizmu, odrodzenia wiary i Kościoła katolickiego - przypomina w rozmowie z KAI bp Dominik Duka, ordynariusz diecezji Hradec Králové
Z jednej strony relacje państwo-Kościół w Czechach są uważane za dobre, z drugiej wiadomo, że są napięcia, choćby w sprawach majątkowych. Jak ocenia Ksiądz Biskup te relacje?
- Ta sprawa pojawia się szczególnie w prowadzonej obecnie kampanii wyborczej do parlamentu. Kościołowi nie chodzi o zwrot całego majątku Kościoła, lecz o uregulowanie tej sprawy. Nie dotyczy to wolności religijnej, lecz praw własności i ustaw, które by je regulowały. Niestety kwestia ta stała się przedmiotem gry politycznej i niekiedy zwyczajnej zawiści ludzi niechętnie nastawionych do Kościoła.
Czy istnieje wola polityczna uregulowania tej sprawy?
- W ramach ostatniej koalicji partii liberalnej ODS, chrześcijańskiej KDU-ČSL i Zielonych została przygotowana ustawa regulująca sprawę majątków kościelnych. Przeciwni byli socjaldemokraci i komuniści. Ci pierwsi zastrzegali, że nie są przeciwni ustawie, lecz, że nie podoba się im sposób w jaki nad nią pracowano. Z drugiej strony problemem jest obecna ustawa dotycząca finansowania Kościołów, która pochodzi z czasów komunistycznych, Ponadto należy ustanowić nowe prawo dotyczące wolności religijnej uwzględniającej interesy m. in. muzułmanów, czy wyznawców hinduizmu.
Wśród polityków jest wielu praktykujących chrześcijan. Czy oni też są zakładnikami swoich partii i uczestnikami politycznych gier i nie potrafią doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw?
- Na pewno są uwikłani. Są pragmatykami i szukają wyborczych głosów.
Na ile w społeczeństwie żyje pamięć o Kościele prześladowanym w czasach komunizmu? W tym roku obchodzona jest m. in. 40 rocznica śmierci kard. Josefa Berana, prześladowanego przez komunistów i przez lata więzionego arcybiskupa Pragi. W 1998 r. otwarto jego diecezjalny proces beatyfikacyjny.
- Pamięć jest bardzo ważna, ale współczesne czasy, chcą nas jej pozbawić. Mimo, że Kościół cieszy się szacunkiem to dla wielu Czechów prześladowania za wiarę są już historią. Cóż musimy patrzeć w przyszłość.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.