Do odkrycia tradycji chrześcijańskich, które ukształtowały kulturę Czech - wezwał Benedykt XVI podczas ceremonii powitania na praskim lotnisku Ružyne; 26 września 2009 r.
Rozpoczynając dzisiaj trzydniową pielgrzymkę w Kraju nad Wełtawą papież zaapelował do czeskich chrześcijan, aby nadal ich „głos był słyszalny, gdy naród podejmuje wyzwania nowego tysiąclecia”. W czasie swej 13. podróży zagranicznej Ojciec Święty odwiedzi Pragę, Brno i Stary Bolesławiec.
Publikujemy za KAI tekst papieskiego przemówienia.
Panie prezydencie
Drodzy kardynałowie, bracia biskupi,
Wasze ekscelencje, panie i panowie,
Sprawia mi wielką radość, że mogę być dziś z wami w Republice Czeskiej i jestem niezwykle wdzięczny wam wszystkim za ciepło przyjęcia. Dziękuję panu prezydentowi Václavowi Klausowi za zaproszenie mnie do odwiedzenia kraju oraz za uprzejme słowa. Jestem zaszczycony obecnością przedstawicieli władz administracyjnych i politycznych, i pozdrawiam ich wraz z wszystkimi mieszkańcami Republiki Czeskiej. Ponieważ przybyłem głównie po to, by odwiedzić wspólnoty katolickie Czech i Moraw kieruję serdeczne braterskie pozdrowienia do kard. Miloslava Vlka, arcybiskupa Pragi, abp Jana Graubnera z Ołomuńca – przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupiej, a także wszystkich biskupów i wiernych dziś tu obecnych.
Szczególnie byłem wzruszony gestem młodej pary, która przyniosła mi dary charakterystyczne dla kultury tego narodu oraz ofiarowała ziemię ojczystą. Przypomniano mi jak głęboko czeska kultura jest przeniknięta chrześcijaństwem, gdyż jak wiecie chleb i sól mają szczególne znaczenie w symbolice Nowego Testamentu.
Chociaż cała kultura europejska jest głęboko ukształtowana przez swe dziedzictwo, to jednak jest to szczególnie prawdziwe na ziemiach czeskich, gdyż to za sprawą misyjnego trudu świętych Cyryla i Metodego w dziewiątym wieku po raz pierwszy został zapisany język starosłowiański. Apostołowie narodów słowiańskich i budowniczowie ich kultury słusznie są czczeni jako patronowie Europy. Warto też jednak przypomnieć, że ci dwaj wielcy święci wywodzący się z tradycji bizantyjskiej spotkali tutaj misjonarzy z łacińskiego Zachodu. W ciągu swej historii to terytorium w sercu kontynentu, na skrzyżowaniu dróg z północy i południa oraz wschodu i zachodu stało się punktem spotkania różnych ludzi, tradycji i kultur. Niezaprzeczalnie prowadziło to niekiedy do konfliktów, jednak w dłuższej perspektywie okazało się owocnym spotkaniem. Wynikała stąd ważna rola jaką ziemie czeskie pełniły w życiu intelektualnym, kulturalnym oraz w dziejach religijnych – niekiedy jako pole bitwy, ale częściej jako most.
W najbliższych miesiącach będzie obchodzona dwudziesta rocznica „aksamitnej rewolucji”, która szczęśliwie pokojowo zakończyła okres szczególnych trudności w życiu tego kraju, gdy przepływ idei i wypływów kulturowych był surowo kontrolowany. Łączę się z wami i waszymi sąsiadami w dziękczynieniu za wasze wyzwolenie z opresyjnych reżimów. Jeśli upadek muru berlińskiego oznaczał przełom w światowej historii, to był on tym bardziej znaczący dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, pozwalając im zająć słuszne miejsce jako suwerennych podmiotów w rodzinie narodów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.