Jan Paweł II odbył swoją 67 zagraniczną podróż apostolską. Od 14 do 20 września odwiedził Kamerun, Republikę Południowej Afryki i Kenię. Była to już jedenasta podróż Ojca Świętego na Czarny Ląd.
Ta podróż miała jednak inny charakter aniżeli pozostałe papieskie wizyty w tym rejonie świata. Jej głównym motywem były nie tyle odwiedziny duszpasterskie, co uroczyste obchody kończące Synod Biskupów Afryki. W trzech odwiedzanych przez Papieża krajach odbyły się trzy sesje synodalne. Pierwsza faza Synodu, pod hasłem „Kościół w Afryce i jego posłannictwo ewangelizacyjne do roku 2000” odbywała się z udziałem Papieża w Rzymie wiosną ubiegłego roku. Posynodalna adhortacja apostolska „Ecclesia in Africa” (O Kościele w Afryce), wieńcząca prace Synodu, została opublikowana w czasie tej podróży.
Juande, 14 września 1995, Powitanie na lotnisku
Pierwszym krajem odwiedzonym przez Papieża był Kamerun. Liczy on 12,5 mln mieszkańców, w tym ponad 3,5 mln katolików (stanowi to prawie 30 proc. mieszkańców kraju). W skład Kościoła katolickiego w Kamerunie wchodzą 4 prowincje kościelne i 17 diecezji, w których pracuje 25 biskupów, 890 księży, 670 zakonników, 1220 zakonnic, a także 10 440 katechistów. W 314 ośrodkach Kościół prowadzi opiekę medyczną i charytatywną. Językami urzędowymi są francuski i angielski.
Najliczniejszą grupę wyznaniową stanowią chrześcijanie – 10 proc. (w tym prawie 30 proc. katolików), muzułmanie – 20 proc. oraz wyznawcy tradycyjnych religii - 40 proc. Państwo gwarantuje wolność wyznawania religii. Kamerun zamieszkuje 218 grup etnicznych. Obok szkól państwowych istnieją w Kamerunie szkoły wyznaniowe prywatne. Kościół katolicki utrzymuje ponad 900 szkół (podstawowych i 100 średnich, w których uczy się ok. 150 tyś. uczniów. Do szkół uczęszcza ok. 3/4 dzieci i młodzieży. Ok. 80 procent ludności to analfabeci. Papież odwiedził Kamerun już po raz drugi. Poprzednio przebywał tu w 1985 roku. Uroczyste powitanie odbyło się na lotnisku Nsimalen, 30 km od stolicy Kamerunu. Wśród witających był prezydent kraju 62-letni Paul Biya – katolik, absolwent wydziału prawa paryskiej Sorbony.
W przemówieniu na lotnisku Papież wyraził swoją nadzieję, że Afrykańczycy „odnajdą pokój i pojednanie”. Podkreślił konieczność przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie biednych, chorych i uciekinierów. Mówiąc o Afrykańskim Synodzie Biskupów, Jan Paweł II zaznaczył, że jest on wyrazem dojrzałości Kościoła katolickiego w Afryce i stanowi zaproszenie do intensywniejszego szerzenia Ewangelii. Równocześnie z zadowoleniem przyjął zaangażowanie katolików Kamerunu w sprawy społeczne. Z troską wypowiedział się o niepewności i przemocy w kraju. Wspomniał byłego arcybiskupa Yvesa Plumeya von Garua, który został zamordowany przed czterema laty w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.