Papieska wizyta we Francji nie jest jeszcze tematem numer jeden w prasie. Ale czytelnik co jakiś czas może spotkać w nich artykuły poświęcone pielgrzymce.
O wywiad z kardynałem Ving-Trois starał się także drugi ważny dziennik „Le Figaro”. Dziennikarz stwierdza, że Kościół we Francji jeszcze nie odniósł się do słów Sarkozy’ego, który stwierdził, że religie powinny być bardziej obecne w życiu publicznym Francji. I pyta, czy Papież się do tego doniesie. Na co arcybiskup Paryża odpowiada: „To przemówienie (Sarkozy’ego – J.Dz.) było adresowane przede wszystkim do społeczeństwa, nie do Kościoła. Nie możemy na to jednak inaczej odpowiedzieć niż odnotować z satysfakcją, że można być chrześcijaninem i obywatelem bez bycia zobowiązanym do ukrywania swojej przynależności chrześcijańskiej”.
Wizyta bez ideologii
„Le Figaro” w innym artykule zastanawiał się także „dlaczego Papież odnawia kontakt z tradycyjną liturgią?” I informował czytelników, że „katolicy w sobotę na Esplanadzie Inwalidów odkryją powrót zapomnianych praktyk”. Dziennik pisze, że Komunia św. będzie podawan tylko do ust i każdy będzie przyjmował ją na klęcząco. Na środku ołtarza zaś ma stać duży krzyż. Wielu komentatorów dopatruje się w tym kolejnego ukłonu Papieża wobec tradycjonalistów. Papieski ceremoniarz mówi jednak dla „Le Figaro”, że nie trzeba tego traktować w kategoriach ideologicznych podziałów na „modernistów” i „postępowców”. Chodzi o jedność chrześcijan, a Eucharystia powinna być jej znakiem.
Jutro ukażą się nowe numery większości tygodników, można więc przypuszczać, że papieska wizyta będzie jednym z głównych tematów. W sobotę rano katolicka telewizja KTO (założona przez kard. Lustigera) nada film dokumentalny o Benedykcie XVI. Po konferencji prasowej w poniedziałek, publiczna telewizja nagrywała też wywiad z kard. Ving-Trois. Tylko ekipa „Gościa” mogłą się temu przypatrywać, bo nagranie odbywało się za zamkniętymi dla innych dzrzwiami, gdzie także my mieliśmy swoje „pięć minut” z kardynałem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.