Wszystkie polskie gazety w czwartkowych wydaniach poświęcają dużo uwagi trwającym od wtorku Światowym Dniom Młodzieży i rozpoczynającej się w czwartek papieskiej pielgrzymce.
Życie Warszawy:
Młodzież czeka na przyjazd papieża
Benedykt XVI przyleci dziś do Kolonii na spotkanie z młodzieżą całego świata. Jest tam już 20 tys. Polaków.
Przylatującego na XX Światowe Dni Młodzieży papieża przywita na lotnisku 400 tysięcy młodych ludzi. Zjeżdżają oni nadal do Niemiec z ponad 190 krajów. Na niedzielnej mszy prowadzonej przez papieża będzie ich prawie milion.
Papieski samolot wyląduje w Kolonii ok. godziny 16. Po dwugodzinnym powitaniu z młodzieżą Benedykt XVI opuści na dwa dni młodych. W piątek, kontynuując międzyreligijny dialog rozpoczęty przez Jana Pawła II, odwiedzi m.in. synagogę w Kolonii. Wybrano ją symbolicznie – w 1938 roku świątynię zniszczyli naziści, odbudowano ją dopiero w 1950 roku.
Potem Ojciec Święty spotka się z przedstawicielami ponadtrzymilionowej niemieckiej społeczności muzułmańskiej. Na koniec będzie rozmawiał z duchownymi protestanckimi. Wyznawców tej religii jest w Niemczech prawie tylu, ilu katolików. Pielgrzymce papieża towarzyszą wyjątkowe środki ostrożności. Zamknięta będzie przestrzeń powietrzna nad Kolonią i jej okolicami. Niebo patrolować będą myśliwce Luftwaffe oraz samoloty wczesnego ostrzegania AWACS wypożyczone specjalnie przez NATO.
Koryto Renu zostało już sprawdzone przez nurków, teraz patrolują rzekę policyjne łodzie. Zamknięto dla ruchu kołowego pięć mostów, a kanały ściekowe w całym mieście zostały zaryglowane. Porządku pilnuje 15 tysięcy policjantów.
Dni Młodzieży to także duża operacja logistyczna. Przygotowano 12 tysięcy toalet, zbudowano 250 polowych jadłodajni. Zatrudniono 1260 kucharzy. Przygotują oni 700 tysięcy posiłków. Codziennie zużyją milion kajzerek, 180 ton chleba i 330 tysięcy litrów mleka. Młodzi ludzie zostali zakwaterowani m.in. u 90 tysięcy miejscowych rodzin. Setki tysięcy łóżek ustawiono też na stadionach, w plebaniach, szkołach, na krytych parkingach supermarketów, a nawet w tureckim meczecie i lokalnym browarze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.