Przegląd prasy arabskiej i izraelskiej

Prasa arabska obszernie i życzliwie relacjonuje wizytę Ojca Świętego na terytoriach palestyńskich, określając ją mianem „historycznej". Wiele miejsca poświęcono zwłaszcza spotkaniu z prezydentem Abu Mazenem. Podkreśla się też gorące przyjęcie Benedykta XVI w Betlejem.

Al Quds opatrzył relację tytułem: „Papież z rasistowskim murem w tle pozdrawia tłumy w obozie uchodźców Aida”. Dziennik podaje, że Benedykt XVI był rozgoryczony murem, który dzieli Zachodni Brzeg Jordanu. Jak informuje Al Quds, Abu Mazen zaapelował o położenie kresu izraelskiej okupacji i powiadomił Papieża, że Izrael zaplanował systematyczne wydalanie chrześcijan i muzułmanów z Jerozolimy. Dziennik Alhayat Aljadida informuje w tytule, że „Papież poparł prawo Palestyńczyków do bezpiecznego państwa i wyraził ubolewanie z powodu tragicznego muru”. Jeden z artykułów opowiada o palestyńskiej dziewczynie, której udało się wrzucić do papieskiego samochodu list. Skarży się w nim na izraelskie władze, które odebrały jej prawo stałego pobytu w Jerozolimie. W innym artykule o. Ibrahim Faltas OFM pisze, że wielu chrześcijan poskarżyło się Papieżowi na dyskryminacje. Palestine Press podkreśla gościnność Palestyńczyków w Betlejem.

Wizycie Benedykta XVI na Terytoriach Palestyńskich dzienniki izraelskie poświęciły dość mało miejsca. Tym niemniej niemal wszystkie na pierwszej stronie zamieszczają zdjęcie Papieża na tle muru otaczającego te terytoria. Dziennik Jedijot Achronot opatrzył je krótkim cytatem z papieskiej wypowiedzi. Do pielgrzymki Benedykta XVI nie powraca już jednak w żadnym z artykułów. Z kolei dziennik Haarec pisze, że wizyta Benedykta XVI w Betlejem wzbudziła wielkie zainteresowanie i została z zadowoleniem przyjęta przez wszystkich Palestyńczyków, z wyjątkiem ekstremistów, którzy postanowili jednak nie zakłócać papieskiego pielgrzymowania. The Jerusalem Post zauważa, że Palestyńczycy wiążą z wizytą Benedykta XVI wielkie nadzieje na ożywienie ruchu turystycznego, który mógłby doprowadzić do uzdrowienia miejscowej gospodarki. W innym artykule poinformowano o otwartym niedawno Szlaku Jezusa, który biegnie z Nazaretu nad Jezioro Galilejskie.

Przegląd prasy w Jerozolimie przygotował: R. Piermarini, rv

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama