Pielgrzymka i dialog międzyreligijny - te dwa wymiary naznaczyły piąty dzień papieskiej wizyty w Izraelu. Rozpoczął się on w kontekście niesmaku, jaki pozostał po wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w dialog.
Poza programem dopuszczono tam do głosu jednego z szejków z Autonomii Palestyńskiej (Tayssir Attamimi), który ostro i emocjonalnie skrytykował politykę Izraela. Domagał się, aby Papież zabrał głos w obronie Palestyńczyków. „Na spotkaniu poświęconym dialogowi takie wystąpienie było negacją dialogu” – oświadczył rzecznik Watykanu. Ks. Federico Lombardi wyraził nadzieję, że ten incydent nie zaszkodzi papieskiej misji ukierunkowanej na szerzenie pokoju i dialogu między religiami, ani też nie położy się cieniem na dialogu międzyreligijnym w Ziemi Świętej. Również izraelski rząd zdecydowanie potępił ten incydent: „To wstyd, że ekstremiści reprezentują Palestyńczyków i muzułmanów podczas tak ważnego wydarzenia i to przy Jego Świątobliwości” – czytamy w rządowym świadczeniu.
Międzyreligijne akcenty papieskiej wizyty w Jerozolimie
To było wczoraj. Dziś Benedykt XVI rozpoczął dzień od wizyty na Wzgórzu Świątynnym, trzecim sanktuarium islamu po Mekce i Medynie.
Jak wyjaśnia ks. Krzysztof Napora SCJ, Wzgórze Świątynne to część antycznej Jerozolimy, gdzie pierwotnie znajdowała się świątynia zbudowana przez Salomona w IX w. przed Chr. Obecnie znajdują się tam dwie przepiękne budowle: Kopuła Skały oraz meczet Al-Aksa. Jest to miejsce święte islamu, według legendy naznaczone obecnością Mahometa, który przybył tu w swojej nocnej wizji. Miejsce to gromadzi w każdy piątek, a zwłaszcza w wielkie święta muzułmańskie, tysiące wiernych, którzy tam przychodzą wzywać imienia Allacha.
Wielki mufti Muhammad Hussein, łagodniej niż wczoraj szejk, wyjaśnił Papieżowi sytuację Palestyńczyków. Wręczył Ojcu Świętemu list na ten temat. Wyraził nadzieję, że Stolica Apostolska potępi agresję Izraela wobec Palestyńczyków.
Benedykt XVI jako pierwszy Papież wszedł do meczetu Kopuły Skały. Uszanował zwyczaj, zdejmując zgodnie z nim buty i w towarzystwie Wielkiego Muftiego obejrzał dostępną część odnawianej obecnie świątyni.
Benedykt XVI do muzułmanów: widzieć we wszystkich ludziach jedną rodzinę
W przemówieniu skierowanym do muzułmanów Benedykt XVI zwrócił uwagę, że wierność jedynemu Bogu prowadzi do uznania wszystkich ludzi za braci, jako że wszyscy pochodzimy od tego samego Stwórcy i zmierzamy ku temu samemu celowi. To skłania wierzących do zmierzania ku jedności całej rodziny ludzkiej.
„Zapewniam was o gorącym pragnieniu Kościoła, by współpracować na rzecz dobra rodziny ludzkiej – powiedział Papież. – Wierzy on mocno, że wypełnienie obietnicy danej Abrahamowi ma powszechny charakter, obejmując wszystkich ludzi, niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego. Jako że muzułmanie i chrześcijanie rozpoczęli już pełen szacunku dialog, modlę się, aby mogli oni odkryć, jak jedyność Boga jest nierozerwalnie złączona z jednością rodziny ludzkiej”.
Ojciec Święty życzył także, by wierzący, poszukując śladów Bożej mądrości i dobroci w stworzeniu, dostrzegali je nade wszystko w obliczu drugiego człowieka.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.