Wobec zbliżającej się pielgrzymki Benedykta XVI do Ziemi Świętej, Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga skierowała ogólnoświatowy apel o przekazywanie informacji na temat historii katolików, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu.
Fundacja w specjalnym oświadczeniu wyjaśnia: „Podczas II wojny światowej wielu katolików – kobiet i mężczyzn – w całej Europie ryzykowało własnym życiem, by ratować Żydów prześladowanych przez nazistów. Tylko część z tej grupy została dotąd rozpoznana”.
Zadaniem fundacji jest organizowanie programów edukacyjnych i kampanii społecznych bazujących na wartościach solidarności i cywilnej odwagi ludzi ratujących Żydów przed Holokaustem. Fundacja stawia sobie za cel m.in. przekazywanie tych wartości młodszym pokoleniom.
Poszukiwania informacji na temat heroizmu katolików ratujących Żydów przed nazistami zbiegają się ze zbliżającą się pielgrzymką Benedykta XVI do Ziemi Świętej. Fundacja podaje w swoim oświadczeniu, że to jeden ze sposobów świętowania obecności papieża w tym regionie świata, a także symboliczny „braterski uścisk między katolikami i Żydami”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.