Watykan: Wizyta „ad limina" biskupów z Chile

Episkopat Chile rozpoczął wizytę ad limina Apostolorum. Poprzedziły ją wspólne rekolekcje, które biskupi odprawili w Ziemi Świętej. Benedykt XVI przyjął 24 listopada czterech hierarchów ze stołecznego Santiago z jego metropolitą, kard. Francisco Javierem Errázurizem Ossą - donosi Radio Watykańskie.

Chile należy do najbardziej rozwiniętych krajów Ameryki Łacińskiej. 70 proc. z ponad szesnastomilionowej ludności wyznaje katolicyzm. Wyzwaniem dla tamtejszego Kościoła jest sekularyzacja dotykająca zwłaszcza dużych aglomeracji oraz kwestie społeczne. W życiu publicznym wciąż powracają echa przeszłości związanej z dyktaturą gen. Augusto Pinocheta (1973-1988) i podziałami politycznymi, które ogarnęły także Kościół.

Z kolei gwałtowny rozwój gospodarczy sprzyja powstawaniu różnic w zamożności obywateli oraz konfliktów w świecie pracy. Osobnym problemem jest nędza środowisk wiejskich, zwłaszcza regionów zamieszkałych przez ludność tubylczą. Kościół stara się uwrażliwiać opinię publiczną na los ubogich i upośledzonych społecznie. Chilijscy biskupi często włączają się w negocjowanie rozwiązań istniejących napięć. Tradycyjnie też Kościół wnosi ważny wkład w edukację wszystkich szczebli.

«« | « | 1 | » | »»