Papieskie Dzieła Misyjne: Tanie lekarstwa dla biednych

Benedykt XVI aktywnie wspiera fundusz pomocy farmaceutycznej.

Najnowszy dokument wydany przez Papieskie Dzieła Misyjne apeluje o natychmiastową pomoc dla tysięcy ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na podstawową opiekę medyczną – podała misyjna agencja informacyjna Fides.

Zadaniem Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) jest propagowanie misji wśród wiernych na całym świecie oraz duchowe i materialne wpieranie misyjnego zaangażowania Kościoła. Przewodniczącym Najwyższego Komitetu PDM jest z urzędu prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Obecnie urząd ten pełni kard. Ivan Dias.

Na swojej hiszpańskojęzycznej stronie internetowej Kongregacja Ewangelizacji Narodów podkreśla pogarszającą się sytuację mieszkańców biednych krajów z powodu wzrostu cen żywności i lekarstw. W swoim apelu Kongregacja powołała się na przemówienie Benedykta XVI z 29 października ub.r. do uczestników XXV międzynarodowego kongresu farmaceutów katolickich. „Potrzeba, by w różnych instytucjach farmaceutycznych, jak laboratoria czy szpitale ludzie starali się o solidarność w obszarze terapeutycznym. Tak by w każdym kraju wszystkie grupy ludności, szczególnie te z najbiedniejszych warstw, miały umożliwiony dostęp do opieki medycznej i podstawowych lekarstw” – powiedział wtedy papież.

Jako jeden z pierwszych wsparł on również program International Finance Facility for Immunization (IFFIm) - organizacji międzynarodowej zajmującą się m. in. finansowaniem w najbiedniejszych krajach świata szczepień dzieci. Chodzi o zmniejszenie liczby ich zgonów na choroby, na które istnieją szczepionki. Projekt funduszu IFFIm przedstawił brytyjski minister finansów Gordon Brown w roku 2004 podczas konferencji Papieskiej Komisji „Iustitia et Pax” nt. „Bieda i globalizacja. Finansowanie rozwoju”. Działający od tamtego czasu program inwestycyjny IFFIm, dysponujący kapitałem 4 miliardów dolarów, ma w latach 2006-15 uratować życie 5 milionów dzieci i zapobiec zachorowaniu następnych 5 milionów.

Agencja Fides wyjaśniła, iż Ojciec Święty, wspomagając tę inicjatywę, zaświadczył nie tylko o swoim poparciu dla życia we wszystkich jego wymiarach, lecz także wskazał na nowatorskie możliwości inwestowania w projekty dla życia.

Benedykt XVI popiera również powstałą w roku 2000 organizację The Global Alliance for Vaccines and Immunisation (GAVI). Jest to instytucja grupująca rządy zarówno państw wysoko uprzemysłowionych jak i rozwijających się. Jej członkami są również UNICEF, Światowa Organizacja Zdrowia, Bank Światowy, fundacja Billa i Melindy Gates’ów, organizacje pozarządowe, placówki badawcze i producenci szczepionek. Zadaniem GAVI jest umożliwienie powszechnego dostępu do szczepionek w krajach biednych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg