Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Pius XII ogłosił w roku 1950. Kościół jednak zawsze wyznawał, że Maryja z duszą i ciałem wzięta została do nieba.
Dla wiernych wszystkich czasów jest ona znakiem niezachwianej nadziei, wskazującym, że kto żyje miłością Boga i bliźniego, zostanie przemieniony na obraz zmartwychwstałego Chrystusa.
Do najstarszej uroczystości maryjnej Benedykt XVI nawiązał 15 sierpnia w rozważaniu na Anioł Pański. Spotykając się z wiernymi na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castelgandolfo, przypomniał, że Biblia po raz ostatni wspomina o Maryi obecnej na modlitwie w Wieczerniku przed zesłaniem Ducha Świętego. Podwójna tradycja z Jerozolimy i Efezu świadczy o „zaśnięciu” Maryi w Bogu, jak wyznają Kościoły wschodnie. Już w VIII wieku Jan Damasceński otwarcie sformułował prawdę o cielesnym wniebowzięciu Maryi, która trwając poprzez wieki ujęta została w dogmat.
„Jak uczy Sobór Watykański II, Najświętszą Maryję Pannę zawsze należy widzieć w łączności z misterium Chrystusa i Kościoła. W tej perspektywie «Matka Jezusa doznaje już chwały co do ciała i duszy, będąc obrazem i początkiem Kościoła mającego osiągnąć pełnię w przyszłym wieku, tak tu na ziemi, dopóki nie nadejdzie dzień Pański, przyświeca Ona pielgrzymującemu Ludowi Bożemu jako znak niezachwianej nadziei i pociechy»” – przypomniał Papież nauczanie soborowej konstytucji o Kościele. Zauważył przy tym, że z raju Maryja nieustannie czuwa, zwłaszcza w trudnych godzinach próby, nad swymi dziećmi, które sam Jezus jej powierzył, nim umarł na krzyżu. Nawiązał też do licznych świadectw o macierzyńskiej opiece Maryi napotykanych w jej sanktuariach. Wymienił Lourdes, gdzie za miesiąc uda się, by uczcić 150-lecie tamtejszych objawień, oraz Częstochowę.
Po polsku Papież powiedział:
„Jednoczę się w duchu z pielgrzymami, którzy gromadzą się na Jasnej Górze i wielu innych sanktuariach maryjnych. Wniebowzięta Matka Chrystusa niech otacza was płaszczem swojej opieki i wyprasza wszelkie potrzebne łaski. Niech wam Bóg błogosławi” – powiedział Benedykt XVI, pozdrawiając Polaków.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.