Mija 30 lat od śmierci Pawła VI. Zmarł on w Castelgandolfo krótko przed ukończeniem 81. roku życia. Do samego końca pracował.
Jeszcze 2 sierpnia odbył środową audiencję ogólną, następnego dnia przyjął prezydenta Włoch Sandro Pertiniego, a w piątek zdążył jeszcze przygotować słowa na niedzielną modlitwę Anioł Pański, której nie był już w stanie wygłosić. Zmarł w niedzielę 6 sierpnia 1978 r. o godz. 21.40.
Paweł VI z miłością dawał w naszych czasach świadectwo Chrystusowi – powiedział Radiu Watykańskiemu redaktor naczelny L’Osservatore Romano. Giovanni Maria Vian wskazał na znaczenie, jakie miały jego podróże i dzieło soborowej odnowy.
„Przyzwyczailiśmy się potem, za niezwykłego pontyfikatu Jana Pawła II, do podróży Biskupa Rzymu po całym świecie. Nie można jednak zapominać, że to Paweł VI był pierwszym Papieżem, który odwiedził wszystkie kontynenty, odbywając dziewięć podróży międzynarodowych" – powiedział szef watykańskiego dziennika. Przypomniał, że rozpoczęła je przygotowana dyskretnie, niespodziewana pielgrzymka do Ziemi Świętej. Skończyły się one dotarciem Papieża do samych krańców świata: Dalekiego Wschodu, Oceanii, Australii i najdalszych wysp Pacyfiku. „Jestem przekonany, że właśnie to niestrudzone głoszenie Chrystusa, dawanie Mu świadectwa, jest znamienną cechą jego życia. Był wierny w ciągłości nauczania swoim poprzednikom i Soborowi Watykańskiemu II” – mówił Vian. Przypomniał też, że w chwili śmierci Jana XXIII Sobór dopiero się zaczynał i, jak powiedział Benedykt XVI, groziło mu niemal przerwanie. „Paweł VI zwołał go ponownie, prowadził z pełnym poszanowaniem wolności dyskusji, a zarazem z wielką stanowczością, i zakończył. Potem kierował Kościołem w niełatwym okresie posoborowym. Praktycznie cały jego pontyfikat to wprowadzanie w życie Soboru Watykańskiemu II” – powiedział redaktor naczelny L’Osservatore Romano.
W obchody rocznicy śmierci Pawła VI wpisują się 6 sierpnia dwie Msze. W bazylice watykańskiej o 17.00 Eucharystii przewodniczy prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Giovanni Battista Re, a w kościele parafialnym w Castelgandolfo o 18.30 kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Ponadto pamięć zmarłego przed 30 laty Papieża zostanie uczczona o godz. 21.00 koncertem w Castelgandolfo. Utwory Feliksa Mendelssohna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena wykona Orkiestra Symfoniczna Zjednoczonej Europy pod dyrekcją Gerarda Oskampa. Grają w niej muzycy belgijscy, francuscy, holenderscy, niemieccy, rosyjscy, rumuńscy i włoscy.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.