Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie, tak samo jak w Sydney, będzie przesłaniem nadziei a nie konfrontacji - podkreśla watykański rzecznik prasowy.
Ks. Federico Lombardi SI zauważa, że choć wierzący muszą stawiać obecnie czoła wielu zewnętrznym trudnościom, to chrześcijaństwo nie przestaje być «dobrą nowiną». Na antenie Radia Watykańskiego wyjaśnił jednocześnie, że Dni Młodzieży wracają z powrotem do Europy m.in. dlatego, iż Afryka wciąż nie jest gotowa na zorganizowanie takiego spotkania chociażby ze względów bezpieczeństwa.
„Europa już wielokrotnie gościła Światowe Dni Młodzieży. Jest jednak kontynentem, na którym żywa wiara wciąż zmaga się z problemami nowoczesnego i zsekularyzowanego społeczeństwa” – powiedział ks. Lombardi. Przypomniał, że Papież często mówi o zagrożeniach związanych z utratą przez Europę jej fundamentalnych wartości wynikających z chrześcijańskiej tradycji oraz o wkładzie wiary w rozwój tego kontynentu.
Zdaniem rzecznika Watykanu będzie to jeden z tematów najbliższego Dnia Młodzieży w Madrycie, jednak nie będzie to próba jakiejkolwiek konfrontacji z tamtejszą rzeczywistością. Pamiętam wspaniałe Światowe Spotkanie Rodzin w Walencji i całkowicie pozytywne przesłanie Papieża, koncentrujące się na pięknie bycia chrześcijaninem i na pozytywnych treściach dla współczesnej rodziny. W czasach, kiedy rodzina przeżywa ogromne trudności, chrześcijaństwo nie przestaje być «dobrą nowiną».
Mówiąc o Dniu Młodzieży w Madrycie watykański rzecznik prasowy wyraził przekonanie, że jego duchem będzie przesłanie nadziei, orędzie wskazujące, iż wiara w ogromnej mierze buduje przyszłość naszych społeczeństw i całego świata.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.