Sydney w Warszawie: To będą te same Światowe Dni Młodzieży

Spotkanie "Sydney w Warszawie" będzie podobne duchem do Światowego Dnia Młodzieży w Australii - zapewnił podczas konferencji prasowej przed „Sydney w Warszawie", Janusz Tarasiewicz, ze Wspólnoty Emmanuel, jeden z głównych organizatorów spotkania.

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski twórcy warszawskiego spotkania przedstawili ideę i szczegóły organizacyjne wydarzenia, które odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Skwerze Cubryny przy Moście Świętokrzyskim.

- To co staramy się zrobić, żeby młodzi ludzie, którzy głównie ze względów finansowych nie są w stanie pojechać do Sydney, pewną część tego spotkania mogli tu przeżyć – tłumaczył Janusz Tarasiewicz. – Staramy się podkreślać, że to są te same Światowe Dni Młodzieży, jesteśmy w łączności w Sydney, dzięki telebimowi będziemy relacjonowali spotkania z Benedyktem XVI – mówił.

Oferta proponowana na „Sydney w Warszawie” jest szeroka, gdyż zdaniem organizatorów „każdy w innym miejscu może znaleźć coś dla siebie”. W programie znajdują się m.in. transmisje satelitarne z Sydney, wspólne modlitwy, spotkania z artystami i ludźmi mediów czy rozmowa młodzieży z abp. Kazimierzem Nyczem. Uczestnicy spotkania wezmą także udział w koncertach, warsztatach teatralnych, muzycznych i misyjnych oraz panelach dyskusyjnych i przedstawieniach.

"Cały program „Sydney w Warszawie” jest tak ułożony, abyśmy mogli przeżyć podobne doświadczenie jak uczestnicy ŚDM. Dlatego ważne są transmisje z Sydney, ale także inne formy, które zaproponowaliśmy młodym – wyjaśnił Michał Gierycz ze Wspólnoty Emmanuel.

- Jest nieustająca potrzeba, byśmy się spotykali w miejscach, gdzie jest nas więcej, żebyśmy mogli zobaczyć, że droga, którą wybraliśmy jest dobra i nie jesteśmy na niej osamotnieni - mówił Janusz Tarasiewicz. – Skarbem jest to, że Ci młodzi ludzie spotykają się razem – powtórzył ks. Tadeusz Bożełko, który współorganizuje spotkanie. – Wartości duchowe się pomnażają, gdy są dzielone. Hasło ŚDM „Duch Święty zstąpi na Was otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8), przypomina o obowiązku dzielenia się wiarą, aby pomnażać ją w swoich sercach – dodał kapłan.

Zdaniem organizatorów, „Sydney w Warszawie” może poruszyć młodych ludzi, aby zechcieli szukać czegoś dalej i głębiej, aby zapragnęli coś zrobić ze swoim życiem, a później dla Kościoła. Spotkanie na Skwerze Cubryny poprzedzi piątkowa (18 lipca) akcja ewangelizacyjna, którą poprowadzą w siedmiu miejscach w Warszawie stołeczne wspólnoty.

Pomysłodawcą i gospodarzem „Sydney w Warszawie” jest abp Kazimierz Nycz, zaś organizację koordynuje Wspólnota Emmanuel. W przygotowania wydarzenia włączyło się także wiele stołecznych wspólnot, ubogacając je swoim charyzmatem. Wśród nich są m.in. Wspólnota Chemin Neuf, Odnowa w Duchu Świętym, Woda Życia i Neokatechumenat. W organizacji bierze udział także Diecezja Warszawsko-Praska i Ordynariat Polowy WP.

– Dla nas „Sydney w Warszawie” to nie jest koniec, ale początek współpracy w dziele ewangelizacji i misji, nie tylko w stolicy – mówili przedstawiciele obecnych na konferencji wspólnot. – Do tej pory działaliśmy w rozproszeniu, to co teraz robimy jest szeroką platformą, na której chcemy zbudować realną współpracę skierowaną przede wszystkim na ludzi młodych, bo na nich jest ukierunkowane największe zagrożenie ze strony świata – tłumaczyli.

Podczas „Sydney w Warszawie” organizatorzy będą ubrani w czerwone koszulki.

Szczegółowe informacje o „Sydney w Warszawie” można znaleźć na stronie internetowej www.sydneywwarszawie.pl

«« | « | 1 | » | »»