„Zachęcam wszystkich - władze i ludzi dobrej woli, szczególnie na drogim mi kontynencie afrykańskim - do zaangażowania na rzecz świata coraz bardziej pokojowego, braterskiego i solidarnego".
Wezwanie to wystosował Papież, przyjmując nowego ambasadora Gabonu przy Stolicy Apostolskiej. Firmin Mboutsou złożył 26 czerwca listy uwierzytelniające.
Prawdziwy pokój – podkreślił Benedykt XVI – niemożliwy jest bez sprawiedliwości, bez walki z korupcją, bez poszanowania prawa i wolności. Trzeba się starać, by z bogactw naturalnych danego kraju mogli korzystać jego mieszkańcy. Kościół pragnie współpracować ze wszystkimi, którzy troszczą się o budowę społeczeństwa respektującego podstawowe prawa człowieka. Papież wyraził zadowolenie z dobrze układających się już od 40 lat stosunków dyplomatycznych między Stolica Apostolska a Gabonem.
Przypomniał wizytę, którą w styczniu 2008 r. odbył w tym kraju watykański sekretarz ds. relacji z państwami, abp Dominique Mamberti, jak też podpisane wcześniej porozumienia – m.in. z 2001 r. w sprawie szkolnictwa katolickiego. Kościół daje w Gabonie wkład w edukację i opiekę zdrowotną, a jego dobroczynna działalność cieszy się pełnym uznaniem prawnym ze strony państwa. Pragnie on też lepiej rozwinąć duszpasterstwo w gabońskich siłach zbrojnych. Ojciec Święty zaznaczył, że pełnią one służbę na rzecz pokoju, sprawiedliwości i bezpieczeństwa nie tylko na terenie kraju, ale w całym regionie.
Nowy gaboński ambasador przy Watykanie, Firmin Mboutsou, ma 51 lat. Jest z zawodu dziennikarzem. Był w latach 1991-1996 dyrektorem radia i telewizji Gabonu. Ostatnio (2000-2008) reprezentował swój kraj jako ambasador w Gwinei Równikowej.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.