Myśląc o prześladowaniu myślimy także o prześladowcach. Redagując tekst tych rozważań z wielkim strachem zdałem sobie sprawę jak słabym jestem chrześcijaninem. Musiałem dokonać wielkiego wysiłku by oczyścić się z mało przyjaznych uczuć wobec tych, którzy umęczyli Jezusa i tych, którzy nadal dręczą w dzisiejszym świecie naszych braci - napisał autor tegorocznych rozważań Kard. Joseph Zen Ze-kiun.
Stacja siódma
Jezus bierze krzyż na swe ramiona
Z Ewangelii według św. Marka (15, 20)
A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego purpurę i włożyli na Niego własne Jego szaty. Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować.
ROZWAŻANIE
Krzyż, wielki symbol chrześcijaństwa, z narzędzia haniebnej śmierci stał się chwalebnym sztandarem zwycięstwa.
Są odważni ateiści, gotowi poświęcić się dla rewolucji: skłonni wziąć krzyż, ale bez Jezusa. Wśród chrześcijan zdarzają się faktyczni „ateiści”, którzy pragną Jezusa, ale bez krzyża. Jednak bez Jezusa krzyż jest nieznośny. A bez krzyża nie da się być z Jezusem.
Przyjmijmy krzyż i przyjmijmy Jezusa, a wraz z Jezusem przyjmijmy wszystkich naszych braci cierpiących i prześladowanych.
MODLITWA
O Boski Odkupicielu, z jaką pasją przyjąłeś krzyż, którego pragnąłeś od dawna! Ciąży on na Twych skrwawionych ramionach, ale podtrzymuje go serce pełne miłości.
Wielcy święci zrozumieli tak dogłębnie zbawczą wartość krzyża, że wołali: „cierpieć albo umrzeć”! Daj nam przyjąć chociaż Twe wezwanie, aby nieść krzyż za Tobą. Przygotowałeś krzyż na miarą każdego z nas. Mamy w pamięci postać Papieża Jana Pawła II, który wchodzi na litewską „Górę Krzyży”. Każdy z tych krzyży miał do opowiedzenia jakąś historię, historię bólu i radości, upokorzenia i triumfu, śmierci i zmartwychwstania.
Pater noster, qui es in cælis:
sanctificetur nomen tuum;
adveniat regnum tuum;
fiat voluntas tua, sicut in cælo, et in terra.
Panem nostrum cotidianum da nobis hodie;
et dimitte nobis debita nostra,
sicut et nos dimittimus debitoribus nostris;
et ne nos inducas in tentationem;
sed libera nos a malo.
Pro peccatis suæ gentis
vidit Iesum in tormentis
et flagellis subditum.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.