Benedykt XVI do studentów: Cywilizacja zachodnia zdradziła chrześcijaństwo

Cywilizacja zachodnia zdradziła chrześcijaństwo - stwierdził Benedykt XVI w przemówieniu, jakie skierował do rzymskich studentów na zakończenie dzisiejszego czuwania modlitewnego w ramach VI Europejskiego Dnia Świata Uniwersyteckiego.

Jego hasłem były słowa: „Europa i Ameryka razem, aby budować cywilizację miłości”. W czasie spotkania łączono się za pośrednictwem satelity z przedstawicielami świata akademickiego w Europie i w obu Amerykach.
Zwracając się do obecnych w Auli Pawła VI oraz do młodzieży w Toledo w Hiszpanii, w Aparecida w Brazylii, Loja w Ekwadorze, Neapolu, Hawanie, Mieście Meksyk, Avignonie we Francji, Waszyngtonie, Bukareszcie i Mińsku, papież przypomniał, że przed dwoma laty Europa łączyła się z Afryką, a w ubiegłym roku z Azją. "Chrześcijaństwo stanowi silną i głęboką więź między tak zwanym starym kontynentem a tym, co nazwano «nowym światem». „Wystarczy pomyśleć o fundamentalnym miejscu, jakie Pismo Święte i chrześcijańska liturgia zajmują w kulturze i sztuce narodów europejskich i amerykańskich. Niestety jednak tak zwana cywilizacja zachodnia po części zdradziła swoją ewangeliczną inspirację. Nasuwa się zatem uczciwa i szczera refleksja, rachunek sumienia. Należy rozróżnić między tym, co buduje «cywilizację miłości», zgodnie z planem Bożym objawionym w Jezusie Chrystusie, a tym, co jej się przeciwstawia" - powiedział Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że młodymi byli: św. Benedykt z Nursji, św. Franciszek z Asyżu i błogosławiony Karl Leisner w Europie oraz św. Martín de Porres, św. Róża z Limy i błogosławiona Kateri Tekakwitha w Ameryce. „Młodzi budowniczy cywilizacji miłości! Dziś was, młodych Europejczyków i Amerykanów, Pan Bóg wzywa, byście współpracowali ze swymi rówieśnikami na całym świecie, ażeby soki Ewangelii odnowiły cywilizację oby tych kontynentów i całej ludzkości. Wielkie metropolie europejskie i amerykańskie są coraz bardziej kosmopolityczne, często jednak brak im tych soków, zdolnych sprawić, aby różnice nie były przyczyną podziałów czy konfliktów, a raczej wzajemnego wzbogacenia. Cywilizacja miłości to «biesiadowanie», jest to nacechowana szacunkiem, pokojowa i radosna koegzystencja odmienności w imię wspólnego programu, który błogosławiony papież Jan XXIII opierał na czterech filarach miłości, prawdy, wolności i sprawiedliwości. Oto, drodzy przyjaciele, zadanie, jakie wam dziś powierzam: bądźcie uczniami i świadkami Ewangelii, albowiem Ewangelia jest dobrym nasieniem Królestwa Bożego, to jest cywilizacji miłości! Bądźcie budowniczymi pokoju i jedności!" - mówił Benedykt XVI. Znakiem tej katolickiej jedności, dodał, była też inicjatywa przekazania każdemu z uczestników czuwania w Watykanie CD-romu z tekstem w pięciu językach encykliki „Spe salvi”.

Następnie papież w kilku językach pozdrowił studentów z ośrodków akademickich, z którymi łączono się za pośrednictwem telemostu. Po hiszpańsku pozdrowił młodych ludzi z Miasta Meksyk, Hawany, Loja i Toledo. Zwracając się do studentów z Waszyngtonu przypomniał, że w kwietniu odwiedzi ich miasto i wyraził nadzieję, że z ich pomocą Ameryka pozostanie wierna swym chrześcijańskim korzeniom i swym szczytnym ideałom wolności w prawdzie i sprawiedliwości.

Młodym Francuzom Benedykt XVI przypomniał, że Europa potrzebuje młodości ducha, który przynosi życie Ewangelią. Po portugalsku papież wrócił myślami do swej ubiegłorocznej wizyty w sanktuarium w Aparecida i życzył młodym Brazylijczykom, by z pomocą Maryi byli zawsze świadkami nadziei.

Po białorusku papież powiedział: „Drodzy studenci mińskich uczelni. Serdecznie Was witam. Polecam waszej refleksji encyklikę o nadziei i zachęcam was do budowania cywilizacji miłości. W życiu dokonujcie właściwych wyborów, aby żyć pełnią wiary і ewangeliczną odwagą”. W Mińsku modlitwie młodzieży akademickiej w katedrze pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama