„Wizyta Jana Pawła II w istotny sposób przyczyniła się do poprawy relacji między państwem a Kościołem" - stwierdził w wypowiedzi dla włoskiej agencji katolickiej SIR ambasador Kuby przy Watykanie.
Tematem rozmowy są obchody 10. rocznicy papieskiej pielgrzymki na Kubę. Do pozytywnych jej efektów Raúl Roa Kourì zaliczył regularny dialog z episkopatem, poszerzenie dostępu Kościoła do mediów oraz zwiększenie liczby pracujących w jego ojczyźnie zgromadzeń zakonnych. Ambasador zaznacza, że zaproszenie na mające się odbyć w dniach 20-26 lutego uroczystości, wystosowali wspólnie do kard. Tarcisio Bertone przedstawiciele Kościoła i władz komunistycznych. Wizyta watykańskiego sekretarza stanu będzie miała charakter duszpasterski, ale i oficjalny. Spotka się on z czołowymi politykami – zapewnił ambasador Kuby.
Przedstawiciel władz w Hawanie wyraził gotowość rządu do przyjęcia Benedykta XVI. Zapewnił, że wizyta aktualnego Następcy Piotra, kontynuującego linię wytyczoną przez Jana Pawła II, byłaby wielką radością dla jego rodaków. „Pomimo wzlotów i upadków relacje między Kościołem a państwem na Kubie zmierzają do pełnej normalizacji” – zapewnił Roa Kourì.
Natomiast sekretarz kubańskiego episkopatu, prał. José Felix Perez wskazał, że pielgrzymka Jana Pawła II znacznie przyczyniła się do większego dynamizmu tamtejszego Kościoła. Przybyło parafii, doszło też do pogłębienia wiary. Kubańscy katolicy odczuwają natomiast boleśnie brak dostępu do środków przekazu oraz możliwości prowadzenia szerszych działań społecznych – zaznaczył sekretarz episkopatu Kuby.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.