Ludzie każdego pokolenia szukają prawdy oraz kogoś, komu mogliby zawierzyć. Na swej drodze potrzebują jednak ukierunkowania. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę podczas południowej modlitwy Anioł Pański. Nawiązał do postaci wspominanych w liturgii Trzech Króli.
Mężczyźni i kobiety wszystkich pokoleń potrzebują przewodnika w tym pielgrzymowaniu: za jaką więc gwiazdą mają pójść? Po zatrzymaniu się "nad miejscem, gdzie było Dziecię" (Mt 2, 9), gwiazda, która prowadziła Mędrców zakończyła swą rolę, lecz jej duchowe światło stale jest obecne w słowie Ewangelii, które i dziś jest w stanie prowadzić każdego człowieka do Jezusa. Samo to słowo, które nie jest niczym innym, jak odbiciem Chrystusa, prawdziwego człowieka i prawdziwego Boga, autorytatywnie powtarzane jest przez Kościół każdej życzliwej duszy.
Także Kościół więc pełni wobec ludzkości misję gwiazdy. Ale coś podobnego można powiedzieć o każdym chrześcijaninie, wezwanym, by słowem i świadectwem życia oświecać kroki braci. Jak ważne jest więc, abyśmy my, chrześcijanie, wierni byli naszemu powołaniu! Każdy autentyczny wierzący jest zawsze w drodze na swym własnym osobistym szlaku wiary i zarazem poprzez małe światło, które nosi w sobie, może i musi pomagać temu, kto znajduje się u jego boku i być może ma trudności w znalezieniu drogi, prowadzącej do Chrystusa.
Kiedy szykujemy się do modlitwy "Anioł Pański", kieruję me najserdeczniejsze życzenia do braci i sióstr z Kościołów Wschodnich, którzy według kalendarza juliańskiego obchodzić będą jutro Boże Narodzenie: wielką radością jest móc dzielić celebrację tajemnic wiary w wielu postaciach bogactwa obrządków, które świadczą o dwutysiącletniej historii Kościoła. Wraz ze wspólnotami chrześcijańskiego Wschodu, mającymi wielkie nabożeństwo do Świętej Bożej Rodzicielki, wzywamy opieki Maryi nad Kościołem powszechnym, ażeby szerzył w całym świecie Ewangelię Chrystusa, Lumen gentium, światłości wszystkich narodów.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.