40 tys. osób wzięło udział w zakończonym 1 stycznia w Genewie Europejskim Spotkaniu Młodych. Polskę reprezentowało ponad 9 tys. młodzieży.
Trudna wiara
- We współczesnym świecie wielu ludziom trudno jest wierzyć w Boga - przyznał przełożony wspólnoty Taizé brat Alois. Zwrócił uwagę, że istnienie Boga często jest postrzegane jako pewnego rodzaju ograniczenie narzucone ludzkiej wolności. - Wielu ludzi odnosi wrażenie, że muszą sami walczyć o swoje szczęście, sami muszą budować swoje życie. Obecność Boga jest dla nich nie do pojęcia - mówił przełożony wspólnoty. Jednocześnie opowiedział młodym o swojej niedawnej wizycie w Korei, gdzie bracia z Taizé żyją i pracują od 30 lat. - Tam prawie dla wszystkich modlitwa jest czymś bardzo naturalnym. W różnych religiach ludzie w czasie modlitwy spontanicznie przybierają postawę pełną szacunku czy wręcz uwielbienia - wspominał brat Alois.
Zdaniem przełożonego wspólnoty Taizé, wielu młodych obawia się podejmowania długoterminowych zobowiązań. - Czujemy się mniej wspierani przez tradycję i instytucje niż dawniej. Osobiste ryzyko związane z zaangażowaniem wydaje się bardziej widoczne - mówił brat Alois. Podkreślił, że Chrystus przez Ducha Świętego jest obecny w każdym. - Nie opuszcza nas, nawet przy naszych porażkach i grzechach. By powiedzieć Chrystusowi "tak" na całe życie, nie polegamy jedynie na naszych siłach, lecz dzień po dniu zanurzamy się w Jego obecność i przebaczenie - zwrócił uwagę brat Alois.
Powrót do źródła
Genewa ma dla braci z Taizé szczególne znaczenie. Brat Marek zauważa, że założyciel wspólnoty brat Roger urodził się w Szwajcarii, a wspólnota Taizé jest bezpośrednio związana z Genewą. Stąd wyruszył po wojnie brat Roger z pierwszymi współbraćmi i osiedlił się w Burgundii. - Dla nas, braci, przybyć tutaj to znaczy ożywić to, co jest w centrum naszego powołania. Jako chrześcijanie mamy pojednać się między sobą, mamy stać się zaczynem pokoju w rodzinie ludzkiej - mówił brat Alois w czasie jednego z rozważań.
Kujawiak z opłatkiem
W sylwestrowy wieczór w wielkich halach Palexpo młodzież spotkała się na ostatniej modlitwie z rozważaniem przełożonego wspólnoty brata Aloisa. W parafiach, które gościły młodych Europejczyków odbyły się modlitwy o pokój na świecie. O północy rozpoczęło się tak zwane święto narodów, czyli prezentacja poszczególnych krajów. Każda polska grupa przygotowała osobną imprezę. Jedni pokazali zwyczaj łamania się opłatkiem, inni tańczyli Poloneza, Oberka Kujawiaka. Nie zabrakło polskich piosenek biesiadnych i ludowych.
Pierwszy dzień Nowego Roku młodzi spędzili w rodzinach, które ich gościły od 28 grudnia. Zostały odprawione Msze św. w genewskich kościołach, a w południe w domach - wspólne świąteczne obiady. - To był bardzo owocny czas. Nowy Rok spędziliśmy z gościnnymi rodzinami, gospodarze opowiadali nam o sobie, my o nas i o naszym kraju - relacjonuje jedna z uczestniczek.
- Szczęście buduje się powoli - mówił przełożony wspólnoty z Taizé i wyjaśniał młodzieży istotę pojednania. - Oznacza ono wyjście do drugiego człowieka. Trzeba wytrwale szukać ludzkiej komunii z tymi, którzy są najbliżej nas - mówił zakonnik. Jednocześnie pytał młodych czy nie zniechęcają się zbyt szybko, gdy pojawiają się napięcia, niezrozumienie. - Szczęście buduje się powoli - przekonywał. - Dla mnie przebaczać, to znaczy być miłosiernym. Sakrament spowiedzi jest esencją pojednania, przebaczenia, odpuszczenia win - mówiła młoda Polka, która do Genewy przyjechała z Lublina. Anna z Warszawy z kolei powiedziała: trzeba wiedzieć i myśleć czasem o tym, że jest Ktoś wysoko, kto dał człowiekowi lekcję przebaczenia.
Przystanek Bruksela
Następnie Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie w Brukseli. Przygotowania rozpoczną się zaraz po ekumenicznym zgromadzeniu w Genewie. Brat Marek powiedział, że Bruksela jest bardzo ważnym miastem dla Europy. - Zaproszenie wystosował miejscowy Kościół i wspólnota Taizé na nie odpowiedziała - podkreślił brat Marek. Podobnie, jak w innych miastach, również w Brukseli młodzież będzie się spotykać w wielkich halach wystawowych.
Po świętach wielkanocnych bracia odwiedzą poszczególne parafie w Brukseli i okolicach, aby prosić wiernych o przyjęcie młodych do swoich domów. Jesienią w Brukseli zamieszkają wolontariusze Taizé, aby zająć się bezpośrednią organizacją spotkania. Rozpocznie się ono 29 grudnia 2008 roku i potrwa do 2 stycznia 2009.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.