Do ścisłego związku między rodziną, społeczeństwem, a budowaniem pokoju Papież nawiązał w rozważaniu na Anioł Pański.
Przestrzegł, że kto nawet nieświadomie działa na szkodę instytucji rodziny i ją osłabia, naraża na szwank pokój całej wspólnoty narodowej i międzynarodowej, gdyż osłabia instytucję, która jest faktycznie główną szkołą pokoju.
„Nie żyjemy obok siebie przez przypadek; wszyscy idziemy tą samą drogą jako ludzie, a zatem jako bracia i siostry – powiedział Benedykt XVI. – Naprawdę ważne jest więc, aby każdy podjął własną odpowiedzialność przed Bogiem i uznał w Nim pierwotne źródło swego istnienia i istnienia innych. Z tej świadomości płynie staranie, aby uczynić z ludzkości prawdziwą wspólnotę pokoju, stosującą się do wspólnego prawa, które pomoże wolności być naprawdę sobą, i które ochroni słabego przed nadużyciami silniejszego.
Z inicjatywy Kościoła na wszystkich kontynentach organizowanych jest wiele różnorodnych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Pokoju. W Rzymie noworoczną manifestację pod hasłem „Pokój dla wszystkich ziem” zorganizowała Wspólnota św. Idziego. Marsz zakończył się modlitwą Anioł Pański z Papieżem. Na wypełniony po brzegi Plac św. Piotra przybyła też młodzież z wielu krajów Europy, spędzająca Nowy Rok w Rzymie z inicjatywy księży orionistów. Obecna była również reprezentacja Włoskiego Centrum Sportowego z „Pochodnią pokoju”, która w specjalnym maratonie ma dotrzeć do Ziemi Świętej. Pozdrawiając uczestników wszystkich pokojowych manifestacji Benedykt XVI zachęcił, aby zawsze byli świadkami pokoju i pojednania. Podziękował też członkom Ruchu Miłości Rodzinnej, którzy w sylwestrową noc podjęli inicjatywę modlitwy na Placu św. Piotra. W pierwszym dniu Nowego Roku Papież życzył, aby dla wszystkich był on spokojny i owocny.
„Pozdrawiam wszystkich Polaków - powiedział po polsku Papież. Patronce dnia dzisiejszego Maryi Matce Bożej zawierzam rozpoczynający się rok. Niech będzie szczęśliwy i obfituje w łaski. Serdecznie wam błogosławię”.
W słowie do swych rodaków Benedykt XVI pozdrowił młodocianych kolędników, którzy już po raz 50. zbierają w Niemczech fundusze na misje w ramach dziecięcej Akcji Trzech Króli. Natomiast po włosku Papież podziękował prezydentowi Giorgio Napolitano za przesłane wczoraj noworoczne życzenia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.