Stolica Apostolska jest przekonana, że największe szanse na rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego daje istnienie dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego. Jej stanowisko na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawił 8 listopada abp Celestino Migliore.
Szef misji watykańskiej stwierdził, że zasadniczą odpowiedzialność za realizację tego projektu ponoszą bezpośrednio zaangażowane strony oraz kraje sąsiadujące. Zaapelował do nich o zrezygnowanie z pozorów i podjęcie poważnych negocjacji. Wyraził zaniepokojenie trwałą izolacją obydwu wspólnot. Zachęcił palestyńskie i żydowskie grupy społeczeństwa obywatelskiego do podjęcia działań na rzecz przebaczenia i pojednania.
Abp Migliore wezwał nie tylko władze, ale także narody zamieszkujące Ziemię Świętą do postawy współczucia, która pozwala na przezwyciężenie wzajemnej izolacji i owocne podjęcie rokowań. Zauważył, że znaczny wkład w rozwiązanie konfliktu mogą wnieść różne wspólnoty religijne tego regionu. Stolica Apostolska jest przekonana, że trwałe rozwiązanie problemów Bliskiego Wschodu musi uwzględniać specjalny status Jerozolimy. Jej mieszkańcom należy zapewnić wolność wyznawania swej wiary oraz sumienia, a wiernym wszystkich religii i narodowości stały, swobodny i nieskrępowany dostęp do miejsc świętych – stwierdził abp Migliore.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.