Jan Paweł II był dobrze poinformowany o księdzu Jerzym, znał teksty jego homilii głoszonych w czasie Mszy św. za Ojczyznę i doskonale go rozumiał - powiedział w rozmowie z Naszym Dziennikiem o ks. Popiełuszce o. Gabriel Bartoszewski OFMCap., promotor sprawiedliwości w jego procesie beatyfikacyjnym.
- Przeżywamy kolejną, 23. już rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki. Pamięć o zamordowanym przez funkcjonariuszy aparatu komunistycznego zniewolenia Narodu powinna trwać...
- Są takie śmierci, które w pamięci ludu Bożego nie umierają, wciąż służą rozbudzaniu na ziemi Ewangelii. Nie przemijają, bo były naznaczone miłością i w nich okazywały się nieogarnione dzieła Boże. Z nich wyrasta dobro, jak z Krzyża Zmartwychwstanie. Pamiętamy, że to są słowa, których użył Ojciec Święty Jan Paweł II w odniesieniu do księdza Jerzego. Dlaczego przywołuję w tym momencie te słowa? Dlatego że Papież bardzo cenił tego nietypowego duszpasterza z warszawskiego Żoliborza. Ci dwaj - możemy powiedzieć wielcy Boży ludzie - faktycznie za życia nie zdążyli się spotkać. Bo kiedy w 1983 r. ksiądz Jerzy miał wymarzony bilet i miał szansę spotkać się z Ojcem Świętym w Warszawie (właśnie w naszym kościele Kapucynów, a ja osobiście te bilety przygotowałem i rozdzielałem), zrezygnował, a swój bilet w ostatniej chwili oddał innej osobie, bardzo zagubionej i cierpiącej duchowo po różnych tragediach życiowych - pani Barbarze Sadowskiej - bo przecież miesiąc wcześniej milicja zamordowała jej syna Grzegorza Przemyka. Po spotkaniu z Ojcem Świętym, po otrzymaniu jego błogosławieństwa, przeżyła ona nawrócenie i odkryła wiarę. Dla księdza Jerzego była to niewątpliwie większa radość, niż dotknąć dłoni Papieża czy porozumieć się z nim wzrokiem.
- Spotkania z Janem Pawłem II nie było, ale Ojciec Święty wiele słyszał o księdzu Jerzym?
- Jan Paweł II był dobrze poinformowany o księdzu Jerzym, znał teksty jego homilii głoszonych w czasie Mszy św. za Ojczyznę i doskonale go rozumiał. I to jest bardzo logiczne, bo święci się doskonale rozumieją. Mamy tu szereg przykładów na przestrzeni XIX wieku, który w Polsce pod zaborami obfituje w świętych. Ci święci utrzymywali kontakt korespondencyjny, mniej osobisty, bo wówczas nie było możliwości, ale przede wszystkim duchowy, i dokonali wielkiego odrodzenia Narodu. Kto sam zatem jest wrażliwy na głos Ducha Bożego, widzi jasno, w kim są dzieła i owoce Tego Ducha. I proszę zwrócić uwagę, że Jan Paweł II aż dwudziestokrotnie w swoim publicznym nauczaniu mówi o księdzu Jerzym, cytuje jego teksty. Właściwie za poprzednich pontyfikatów to było nie do przyjęcia: żeby Papież cytował teksty zwykłego kapłana. Jan Paweł II natomiast cytuje księdza Jerzego. To świadczy o wielkim uznaniu dla jego osoby i misji.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.