Modlitwa jest służbą Bogu, a zarazem świadectwem dawanym ludziom - wskazał Papież, spotykając się z kapitułą watykańską.
Na jej czele stoi archiprezbiter papieskiej Bazyliki św. Piotra, abp Angelo Comastri. Jednym z kanoników jest od 5 maja 2007 r. abp Edward Nowak. Ojciec Święty przypomniał, że już od VI wieku, od czasów Grzegorza Wielkiego, w bazylice tej trwa nieprzerwanie modlitewna obecność grupy duchownych.
Kapituła powstała w 1053 r. za Leona IX. W swej historii pełniła różne funkcje, tak liturgiczne, jak też administracyjne, charytatywne i duszpasterskie. Jej pieczy powierzona była przylegająca do Watykanu dzielnica Borgo. W ciągu wieków 11 kanoników watykańskich zostało Następcami św. Piotra – w tym w XX stuleciu przyszli Papieże Pius XI i Pius XII. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że w naszych czasach kapituła watykańska kieruje się ku odkrywaniu na nowo swych pierwotnych funkcji, polegających przede wszystkim na posłudze modlitwy.
„Oto jaka jest natura kapituły watykańskiej i wkład, jakiego oczekuje od was Papież. Macie przypominać swą modlitewną obecnością przy grobie Piotra, że niczego nie należy przedkładać nad Boga – mówił Benedykt XVI. - Kościół jest cały nakierowany na Niego, na Jego chwałę. Prymat Piotra jest w służbie jedności Kościoła, ten zaś ze swej strony służy zbawczemu planowi Trójcy Przenajświętszej. Czcigodni, drodzy bracia! Mocno ufam wam i waszej posłudze, by Bazylika św. Piotra była autentycznym miejscem modlitwy, adoracji i wychwalania Pana. W tym świętym miejscu, do którego przybywają codziennie tysiące pielgrzymów i turystów z całego świata, bardziej niż gdziekolwiek konieczne jest, by przy grobie Piotra była stała wspólnota modlitewna. Ma ona gwarantować kontynuację tradycji, a równocześnie modlić się w intencjach Papieża w dzisiejszym Kościele i świecie” - powiedział Papież.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.