Benedykt XVI do Austriaków o wierze

Na kilka dni przed rozpoczęciem pielgrzymki do Austrii Benedykt XVI przypomniał mieszkańcom tego kraju, że "wiara jest sprawą współczesną, bardzo aktualną i otwiera drzwi do przyszłości".

"Kocham wasz kraj, od dzieciństwa jest on mi bardzo bliski" - wyznał papież w utrzymanym w bardzo osobistym tonie liście do czytelników miejscowej prasy katolickiej. "Kocham cudowne krajobrazy waszej ojczyzny, wielką kulturę austriacką i życzliwych ludzi" - dodał.

Podczas odmawiania codziennego brewiarza Austrię przypominają Ojcu Świętemu kopia cudownej figurki Matki Bożej z Mariazell, którą przywiózł ze swojej pierwszej wizyty w tym kraju w 1983 r. Jan Paweł II oraz drewniana rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, podarowana mu przez biskupów austriackich.

Dla Benedykta XVI Austria jest "krajem w sercu Europy", który "nadał naszej wierze wielką różnorodność i blask, poruszające nawet ludzi, nie będących członkami wspólnoty Kościoła, ale kochających piękno".

Papież podkreślił, że przybywając do Austrii spotka się nie tylko z wielką wielowiekową kulturą, ale także ze współczesnością: "ze zmaganiem się z problemami zmieniającego się świata, z trudem wyznawania wiary i bycia chrześcijaninem pośród różnorodnych kultur i tradycji". Wyraził przy tym nadzieję, że w kontaktach z pielgrzymami w Mariazell, z wiernymi Wiednia, wolontariuszami z różnych grup społecznych oraz z młodymi ludźmi zgromadzonymi na drodze do Heiligenkreuz doświadczy "żywego Kościoła, który mimo trudności dnia powszedniego przeżywa radość wiary".

Benedykt XVI nawiązał też do swojej majowej wizyty w brazylijskiej "Fazenda da Esperanca" - Farmie Nadziei - zamieszkanej przez "ludzi, których zrujnowały narkotyki i przez to stracili wiarę". Ci młodzi ludzie udowodnili, że dla nich "odkrywanie Boga oznacza odnajdywanie nadziei i radości życia w przyszłości". W tym kontekście papież przypomniał, że "jeśli wiara jest głęboko zakorzeniona, otwiera perspektywy na przyszłość i daje nowe życie". Prosił wiernych w Austrii o wspólną modlitwę , aby jego wizyta pomogła wszystkim "na nowo cieszyć się Bogiem, budując w ten sposób przyszłość".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama