Anioł Pański z Papieżem: "Wąskie drzwi" do Nieba

Przed pułapką stosowania praktyk religijnych dla uzyskania przywilejów i zabezpieczeń ostrzegł Benedykt XVI na Anioł Pański. Podczas południowego spotkania z wiernymi w Castelgandolfo papież nawiązał do radykalnie brzmiących słów Jezusa z liturgii XXI Niedzieli Zwykłej o ciasnych drzwiach prowadzących do życia wiecznego i o sądzie odrzucającym tych, którzy dopuszczają się nieprawości.

Chrystusowe przesłanie ukazuje, że wszyscy mogą wejść do życia, ale dla wszystkich jest to brama wąska – mówił Ojciec Święty. Nie ma uprzywilejowanych. Przejście do życia wiecznego jest otwarte dla wszystkich, ale „wąskie”, bowiem jest wymagające, potrzebujące zaangażowania, zaparcia się siebie, umartwienia własnego egoizmu. Dlatego będziemy sądzeni nie na podstawie deklaracji przyjaźni z Chrystusem, ale według tego, jak Go naśladowaliśmy w życiu.

„Jeśli i my chcemy przejść przez «ciasne drzwi» - mówił Papież – musimy starać się być małymi, to znaczy pokornymi sercem jak Jezus. Jak Maryja, Jego Matka. Ona jako pierwsza przebyła za swym Synem drogę Krzyża i została wzięta do chwały Nieba, co wspominaliśmy kilka dni temu. Lud chrześcijański przyzywa ją jako Ianua Caeli, Bramę Niebieską. Prośmy, by nas prowadziła w naszych codziennych wyborach, drogą, która wiedzie ku «bramie Niebios»”.

Zwracając się do wiernych w różnych językach, Benedykt XVI pozdrowił m.in. rowerowych pielgrzymów z Anglii, którzy przebyli trasę Canterbury-Rzym tradycyjną pątniczą Drogą Franków wiodącą przez Alpy.

Szczególne słowa pozdrowienia Papież skierował do grupy zwierzchników religijnych z Kazachstanu, którzy w tych dniach przebywają we Włoszech, reprezentując tamtejszych muzułmanów, prawosławnych, luteranów i katolików. „Wasza wizyta w Asyżu i Padwie, a także spotkanie w Watykanie są widocznym znakiem nadziei, że wzajemne zrozumienie i szacunek między wspólnotami religijnymi mogą przezwyciężyć nieufność i wesprzeć drogę pokoju, która rodzi się z prawdy” – powiedział Ojciec Święty. Wśród gości z Kazachstanu byli arcybiskupi Tomasz Peta z Astany i Paweł Lenga z Karagandy.

Benedykt XVI nie zapomniał też o Polakach. „Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednoczę się w modlitwie z biskupami i wiernymi zgromadzonymi na Jasnej Górze. Łaskawej opiece Maryi polecam obecne i przyszłe losy waszego narodu. Niech Bóg wam błogosławi”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama