Chrześcijańskie korzenie narodów Europy przypomniał Benedykt XVI, przyjmując delegacje Bułgarii i Macedonii. Przybyły one tradycyjnie do Rzymu na obchodzoną 24 maja przez Kościoły wschodnie uroczystość świętych Cyryla i Metodego, ponieważ Cyryl spoczywa w rzymskiej bazylice św. Klemensa.
W skład obu delegacji weszli przedstawiciele władz państwowych oraz Kościołów prawosławnego i katolickiego. Zwracając się do bułgarskich gości, przybyłych z przewodniczącym parlamentu, Georgim Pirinskim, Papież podkreślił, że nauczanie Apostołów Słowian ukształtowało duchowe oblicze narodu bułgarskiego. Pozwoliło mu wejść w tradycję kulturalną Europy.
Ojciec Święty przypomniał, że po okresie dominacji komunistycznej Bułgaria zdąża dziś do pełnej integracji z innymi narodami europejskimi. Umocnieniem tych dążeń jest nawiązanie do nauczania Cyryla i Metodego, które w istotny sposób określiło życie i rozwój narodu bułgarskiego. Papież życzył, aby podstawy kulturowe i duchowe obecne w tym społeczeństwie rozwijane były nadal nie tylko na terytorium tego kraju. Zachęcił władze Bułgarii, aby broniły i proponowały te wartości również na posiedzeniach, w których ich ojczyzna już autorytatywnie uczestniczy. "Życzę szczególnie, by naród bułgarski zachował i rozwijał cnoty chrześcijańskie wywodzące się z nauk świętych Cyryla i Metodego, dziś nadal szczególnie aktualnych i koniecznych” - stwierdził Benedykt XVI.
Na czele delegacji byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii stał również przewodniczący tamtejszego parlamentu, Liubisha Georgievski. Macedońskim gościom Papież przypomniał cześć oddawaną Cyrylowi i Metodemu przez katolików Europy. Zależy im na zachowaniu duchowego dziedzictwa tych świętych i opartej na nim współpracy ze wszystkimi. „Serdecznie życzę, byście wiernie zachowywali dziedzictwo obu waszych świętych patronów. W ten sposób wasz głos, tak na polu społecznym, jak i religijnym, będzie słuchany i przyjmowany z należnym uznaniem” - powiedział Ojciec Święty.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.