Chrześcijańskie korzenie narodów Europy przypomniał Benedykt XVI, przyjmując delegacje Bułgarii i Macedonii. Przybyły one tradycyjnie do Rzymu na obchodzoną 24 maja przez Kościoły wschodnie uroczystość świętych Cyryla i Metodego, ponieważ Cyryl spoczywa w rzymskiej bazylice św. Klemensa.
W skład obu delegacji weszli przedstawiciele władz państwowych oraz Kościołów prawosławnego i katolickiego. Zwracając się do bułgarskich gości, przybyłych z przewodniczącym parlamentu, Georgim Pirinskim, Papież podkreślił, że nauczanie Apostołów Słowian ukształtowało duchowe oblicze narodu bułgarskiego. Pozwoliło mu wejść w tradycję kulturalną Europy.
Ojciec Święty przypomniał, że po okresie dominacji komunistycznej Bułgaria zdąża dziś do pełnej integracji z innymi narodami europejskimi. Umocnieniem tych dążeń jest nawiązanie do nauczania Cyryla i Metodego, które w istotny sposób określiło życie i rozwój narodu bułgarskiego. Papież życzył, aby podstawy kulturowe i duchowe obecne w tym społeczeństwie rozwijane były nadal nie tylko na terytorium tego kraju. Zachęcił władze Bułgarii, aby broniły i proponowały te wartości również na posiedzeniach, w których ich ojczyzna już autorytatywnie uczestniczy. "Życzę szczególnie, by naród bułgarski zachował i rozwijał cnoty chrześcijańskie wywodzące się z nauk świętych Cyryla i Metodego, dziś nadal szczególnie aktualnych i koniecznych” - stwierdził Benedykt XVI.
Na czele delegacji byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii stał również przewodniczący tamtejszego parlamentu, Liubisha Georgievski. Macedońskim gościom Papież przypomniał cześć oddawaną Cyrylowi i Metodemu przez katolików Europy. Zależy im na zachowaniu duchowego dziedzictwa tych świętych i opartej na nim współpracy ze wszystkimi. „Serdecznie życzę, byście wiernie zachowywali dziedzictwo obu waszych świętych patronów. W ten sposób wasz głos, tak na polu społecznym, jak i religijnym, będzie słuchany i przyjmowany z należnym uznaniem” - powiedział Ojciec Święty.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.