Rosja: Życzenia dla Papieża

Życzenia urodzinowe Benedyktowi XVI złożyli m.in. prezydent Rosji Władymir Putin i patriarcha Aleksy II.

Prezydent Putin złożył życzenia w bezpośredniej rozmowie telefonicznej. Drogą dyplomatyczną szef państwa rosyjskiego wysłał upominek w postaci tryptyku ,,Tysiąclecia chrztu Rusi”. W dołączonym liście z życzeniami przypomniał ciepłą atmosferę niedawnego spotkania w Watykanie i podkreślił zbieżność oceny zjawisk zachodzących w świecie jaką można zauważyć w stosunkach dwustronnych Rosji i Watykanu.

Również patriarcha Aleksy II przyłączył się do życzeń nazywając ,,pełną godności” drogę życia Papieża. Mówiąc o kościelnym zaangażowaniu Benedykta XVI Aleksy II podkreślił jego profesjonalizm teologiczny oraz oddanie umacnianiu i obronie tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Określił go jako ,,szczerze i głęboko wierzącego chrześcijanina wypowiadającego się z głębi serca”. Patriarcha przyznał, że podziela wiele poglądów na tematy teologiczne przedstawionych przez Benedykta XVI w jego książkach i z zadowoleniem podkreślił zgodność pozycji obydwu Kościołów w większości aktualnych problemów, które współczesny świat stawia przed chrześcijaństwem.

Życzenia papieżowi złożył także Metropolita Cyryl - nieoficjalnie druga osoba w hierarchii Patriarchatu Moskiewskiego. Zauważył on, że 80. urodziny papieża przypadają "w dniu rozjaśnionym paschalną radością o Zmartwychwstałym Chrystusie". "Cały świat chrześcijański zna i szanuje Waszą Świątobliwość jako konsekwentnego obrońcę wartości chrześcijańskich, zdolnego teologa i mądrego zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego" - napisano w depeszy przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu.

Metropolita Cyryl zwrócił też uwagę, że stosunek solenizanta do wielu bieżących zagadnień, rozumienie konieczności "powrotu do źródeł" w oczywisty sposób zbliża stanowiska obu Kościołów. Przynosi też "dobre i pod wieloma względami korzystne owoce na polu głoszenia wartości chrześcijańskich, gdyż - jak pisał św. Paweł Apostoł - nasze słowo i przepowiadanie winny «nie mieć nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz być ukazywaniem ducha i mocy»".

"Niech Pan obdarzy Waszą Świątobliwość dobrym zdrowiem i niewiędnącymi siłami duchowymi, tak niezbędnymi Waszej ważnej posłudze" - życzył metropolita.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama