Życzenia urodzinowe Benedyktowi XVI złożyli m.in. prezydent Rosji Władymir Putin i patriarcha Aleksy II.
Prezydent Putin złożył życzenia w bezpośredniej rozmowie telefonicznej. Drogą dyplomatyczną szef państwa rosyjskiego wysłał upominek w postaci tryptyku ,,Tysiąclecia chrztu Rusi”. W dołączonym liście z życzeniami przypomniał ciepłą atmosferę niedawnego spotkania w Watykanie i podkreślił zbieżność oceny zjawisk zachodzących w świecie jaką można zauważyć w stosunkach dwustronnych Rosji i Watykanu.
Również patriarcha Aleksy II przyłączył się do życzeń nazywając ,,pełną godności” drogę życia Papieża. Mówiąc o kościelnym zaangażowaniu Benedykta XVI Aleksy II podkreślił jego profesjonalizm teologiczny oraz oddanie umacnianiu i obronie tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Określił go jako ,,szczerze i głęboko wierzącego chrześcijanina wypowiadającego się z głębi serca”. Patriarcha przyznał, że podziela wiele poglądów na tematy teologiczne przedstawionych przez Benedykta XVI w jego książkach i z zadowoleniem podkreślił zgodność pozycji obydwu Kościołów w większości aktualnych problemów, które współczesny świat stawia przed chrześcijaństwem.
Życzenia papieżowi złożył także Metropolita Cyryl - nieoficjalnie druga osoba w hierarchii Patriarchatu Moskiewskiego. Zauważył on, że 80. urodziny papieża przypadają "w dniu rozjaśnionym paschalną radością o Zmartwychwstałym Chrystusie". "Cały świat chrześcijański zna i szanuje Waszą Świątobliwość jako konsekwentnego obrońcę wartości chrześcijańskich, zdolnego teologa i mądrego zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego" - napisano w depeszy przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu.
Metropolita Cyryl zwrócił też uwagę, że stosunek solenizanta do wielu bieżących zagadnień, rozumienie konieczności "powrotu do źródeł" w oczywisty sposób zbliża stanowiska obu Kościołów. Przynosi też "dobre i pod wieloma względami korzystne owoce na polu głoszenia wartości chrześcijańskich, gdyż - jak pisał św. Paweł Apostoł - nasze słowo i przepowiadanie winny «nie mieć nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz być ukazywaniem ducha i mocy»".
"Niech Pan obdarzy Waszą Świątobliwość dobrym zdrowiem i niewiędnącymi siłami duchowymi, tak niezbędnymi Waszej ważnej posłudze" - życzył metropolita.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.