Watykan: Kard. Bertone nowym kamerlingiem

Papież przyjął rezygnację z urzędu kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego, którą ze względu na osiągnięty wiek złożył hiszpański kard. Eduardo Martínez Somalo. 31 marca 2007 r. ukończył on 80. lat. Nowym kamerlingiem Benedykt XVI mianował 72-letniego kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone.

Kamera apostolska, na której czele stanął kard. Bertone, należy do najstarszych dykasterii Kurii Rzymskiej. Istniała już w roku 1017. Od XV w. funkcję kamerlinga pełni zawsze jeden z kardynałów. Najważniejsze obowiązki spoczywają na nim w czasie wakansu na katedrze św. Piotra. Jest wtedy w Watykanie jedynym szefem dykasterii, który nie traci swego urzędu. Zarządza dobrami Stolicy Apostolskiej i zajmuje się organizacją pogrzebu Papieża oraz konklawe. Do tych właśnie zadań nawiązał Ojciec Święty w liście, którym podziękował kard. Martinezowi za jego wieloletnią służbę Stolicy Apostolskiej. Od roku 1956 był on m.in. nuncjuszem w Kolumbii, substytutem w Sekretariacie Stanu, a później prefektem kolejno dwóch Kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. „W szczególności – pisze Benedykt XVI – pragnę wyrazić księdzu kardynałowi moje szczere uznanie za to, że z wielką godnością i w sposób uroczysty, ale pełen umiaru pełnił rolę kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego: w chwili pobożnego odejścia nieodżałowanego Jana Pawła II; przy okazji niezwykłej manifestacji wiary, jaką był pogrzeb umiłowanego Ojca Świętego; oraz przez cały okres wakansu Stolicy Apostolskiej i konklawe wybierającego nowego Papieża”.

W związku z nominacją kard. Bertone na kamerlinga przypomnijmy, że urząd ten łączył ze stanowiskiem sekretarza stanu również francuski kard. Jean Villot (zm. 9 marca 1979 r.). W tym charakterze zorganizował on w roku 1978 pogrzeb Pawła VI i Jana Pawła I oraz dwa konklawe, które wyniosły na Stolicę Piotrową kolejno kardynałów Albino Lucianiego i Karola Wojtyłę.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama