- Jan Paweł II stał się współczesnym Chrystusem, zwłaszcza Chrystusem cierpiącym - powiedział 1 kwietnia metropolita górnośląski abp Damian Zimoń podczas Mszy w intencji rychłego wyniesienia Papieża Polaka na ołtarze. Przemawiając w katowickiej katedrze, arcybiskup uznał to właśnie za najistotniejszy wymiar życia i działalności Ojca Świętego.
Zdaniem katowickiego metropolity, wydarzenia sprzed dwóch lat były wielkimi rekolekcjami w Polsce, a także dla ludzi w innych krajach. - Czas po śmierci Jan Pawła II to czas Jego powstawania z martwych – dodał arcybiskup, opisując w ten sposób inicjatywy, świadczące o tym, że przesłanie Jana Pawła II jest realizowane.
Widać to choćby po tłumach młodzieży, które zgromadziły się tego dnia w katowickiej katedrze na diecezjalnych obchodach zainicjowanego przez Ojca Świętego Światowego Dnia Młodzieży. – Wiadomo, jak trudno zewangelizować młodzież, zwłaszcza w krajach posttotalitarnych i na Zachodzie. Najwytrawniejsi duszpasterze nie przypuszczali, że można zaprosić do katedr młodzież i ona... przyjdzie. A to był Jego pomysł – mówił abp Zimoń. Według niego, powstawanie Papieża z martwych widać także w ludziach czytających Jego teksty czy propagujących Jego myśl przy takich okazjach, jak nadawanie imienia Jana Pawła II szkołom.
Po mszy w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II w katowickiej katedrze zaplanowano rocznicowy koncert Filharmonii Śląskiej i modlitwę przy pobliskim pomniku Papieża.
Wcześniej, 30 marca, Katowice odwiedziła włoska sztafeta, która przybiegła z Rzymu do Polski dla uczczenia rocznicy śmierci Jana Pawła II. Innym międzynarodowym akcentem był przyjazd do Chorzowa Teatru „Betania” z polskiej szkoły w Wilnie. W ciągu ekspresowej, jednodniowej wizyty teatr ten trzykrotnie zagrał przed śląską publicznością spektakl wg dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”.
W samą rocznice śmierci, a wiec 2 kwietnia w Mysłowicach odbędzie się zjazd śląskich szkół, noszących imię Jana Pawła II, a w tamtejszej Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej odbędzie się finał konkursy wiedzy o życiu i działalności Papieża – Polaka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.