Rosja: Bp Mark o spotkaniu Papieża z Putinem

W Patriarchacie Moskiewskim panuje opinia, że zbliżające się spotkanie Benedykta XVI z Władimirem Putinem będzie miało duży wpływ na umocnienie pozycji chrześcijaństwa w świecie. Potwierdził ją zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego, biskup jegoriewski, Mark.

„Spotkanie rosyjskiego prezydenta z głową Watykanu oceniam jako ważne, ponieważ dzisiaj, w epoce globalizacji, społeczeństwo świata i Europy coraz bardziej zatraca charakterystyczne dla siebie cechy związane z tradycyjną wizją norm etyki i moralności. Myślę, że prezydent Putin wypowie słowa poparcia dla linii Watykanu w jego dialogu z coraz bardziej oddalającą się od Kościoła Europą”- stwierdził bp Mark.

Wg bp. Marka, na spotkaniu Papieża z prezydentem Rosji raczej nie będą poruszane problemy związane z dwustronnymi relacjami Patriarchatu Moskiewskiego i Watykanu, zwłaszcza możliwości przyjazdu Ojca Świętego do Moskwy. Bp Mark dodał, że wszystkie dwustronne problemy poruszane są w bezpośrednich kontaktach przedstawicieli obydwu kościołów.

Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego stwierdził, że wyznawcy prawosławia w Rosji są zainteresowani przekazaniem sanktuarium św. Mikołaja w Bari na własność rosyjskiemu Kościołowi prawosławnemu. Jak powiedział: „Licznie odwiedzający to miejsce pielgrzymi rosyjscy potrzebują zauważalnej obecności Rosji i rosyjskiego prawosławia”. Bp Mark uchylił się jednak od odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Putin będzie w tej sprawie rozmawiał z Papieżem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama