Anioł Pański: O wpatrywaniu się w krzyż

Wstępujemy w czas Wielkiego Postu ze wzrokiem utkwionym w bok Jezusa - powiedział Benedykt XVI podczas niedzielnego rozważania przed południową modlitwą Anioł Pański.

Do Polaków powiedział: "Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy".

Papież nawiązał do wersetu z Ewangelii św. Jana: "Będą patrzeć na Twego, którego przebili" (J 19, 37) przypominając, że Jan, umiłowany uczeń Jezusa, był naocznym świadkiem ciosu zadanego włócznią, która przeszyła bok Chrystus. "Do iluż nawróceń doszło w ciągu wieków właśnie dzięki wymownemu orędziu miłości, jakie otrzymuje ten, kto kieruje wzrok na Jezusa ukrzyżowanego!" - mówił Ojciec Święty.

Papież zachęcał, by wstępować w czas Wielkiego Postu ze "wzrokiem" utkwionym w bok Jezusa, bo "tylko kierując wzrok na Jezusa umierającego za nas na krzyżu, możemy poznać i kontemplować tę podstawową prawdę, że Bóg jest miłością".

Patrząc na Ukrzyżowanego możemy także zrozumieć czym jest grzech i jak wielkie jest Boże miłosierdzie. "Patrząc na Jezusa czujmy się tak, jak gdyby On jednocześnie patrzył na nas" - zachęcał Benedykt XVI dodając, że jest to źródło, z którego płynie duchowa energia do budowania pokoju i szczęścia, którego wszyscy nieustannie poszukujemy.

Benedykt XVI prosił Maryję o to, by prowadziła wszystkich wiernych drogą Wielkiego Postu i pomogła "porzucić to wszystko, co odwodzi od słuchania Chrystusa". Jej także zawierzył tydzień rekolekcji wielkopostnych głoszonych dla Kurii Rzymskiej i samego Papieża, które rozpoczną się dziś po południu w Watykanie. Ojciec Święty prosił jednocześnie wszystkich wiernych o towarzyszenie tym rekolekcjom w modlitwie i zapewnił o tym, że "odwzajemni się chętnie w skupieniu medytacji, wzywając Bożej mocy dla każdego", dla rodzin i wspólnot.

Mówiąc po polsku Benedykt XVI powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wielki Post zachęca nas, byśmy skierowali wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego, konającego na Kalwarii: Będą patrzeć na Tego, którego przebili (J 19,37). Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy. Życzę wszystkim głębokiej refleksji wielkopostnej i odnowy ducha. Wszystkim serdecznie błogosławię".

Publikujemy cały tekst papieskich rozważań:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg