Izrael próbuje wstrzymać proces beatyfikacyjny papieża Piusa XII. Chodzi o jego czarną legendę, według której rzekomo nic nie zrobił, żeby ratować Żydów podczas Holokaustu - donosi Rzeczpospolita.
Wniosek w tej sprawie złożył w Watykanie izraelski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Oded Ben-Hur. Według niego papież, którego pontyfikat (1939 - 1958) przypadł na lata II wojny światowej, nie powinien być beatyfikowany, dopóki niewyjaśnione zostaną kontrowersje związane z jego postawą wobec Zagłady - dowiedziała się Rz.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela nie chciało wczoraj komentować tej sprawy.
- Mogę powiedzieć tylko tyle, że nasz resort obecnie się nią zajmuje. Sprawa Piusa XII jest jednak na tyle delikatna, że na razie wolałbym nie rozmawiać na jej temat z prasą - powiedział Rz Edi Szapiro z biura prasowego izraelskiego MSZ.
Izraelskiego ambasadora w Rzymie poparł szef Światowego Kongresu Żydów rabin David Rosen. W rozmowie z dziennikiem Jerusalem Post powiedział, że choć stosunki między katolicyzmem a judaizmem "nigdy nie były tak doskonałe jak obecnie", to cieniem kładzie się na nich właśnie sprawa Piusa XII. - Ma to wielki wpływ na wizerunek Kościoła w oczach społeczności żydowskich - powiedział rabin. Watykan sprawy nie komentuje.
Co część środowisk żydowskich ma przeciwko Piusowi XII? Rzekomo miał on milczeć w obliczu Holokaustu i nie uczynił nic, żeby ratować prześladowanych przez Niemców Żydów.
- Podobne twierdzenia są całkowicie sprzeczne z prawdą - powiedział Rz Michał Barcikowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. - Wprost przeciwnie. Pius XII, między innymi za pośrednictwem nuncjatur w Trzeciej Rzeszy i krajach z nią sprzymierzonych, udzielał Żydom wszechstronnej pomocy. Ukrywał ich również w samym Watykanie - dodał.
Pius XII wielokrotnie wyrażał również swoją skrajnie krytyczną opinię o reżymie narodowo socjalistycznym, który uważał za pogański i niemożliwy do pogodzenia z chrześcijańskim światopoglądem.
Ocenia się, że rozmaite kościelne instytucje i duchowni uratowali od Zagłady od 500 do 800 tysięcy Żydów. Po wojnie wielu z nich wyrażało za to Ojcu Świętemu wyrazy wdzięczności. Uczyniło to również oficjalnie Państwo Izrael. Gdy Pius XII umarł, ówczesna minister spraw zagranicznych Golda Meir wysłała do Watykanu bardzo ciepły, emocjonalny list kondolencyjny.
Skąd więc się wzięła czarna legenda Piusa XII?
- Wszystko się zaczęło od głośnej sztuki Rolfa Hochhuta "Namiestnik" z 1963 roku, w której papież został przedstawiony jako chciwy cynik, który nie chciał zadzierać z nazistami - tłumaczy Barcikowski. - Potem posypały się kolejne podobne książki i artykuły i negatywny obraz Piusa XII jako "papieża Hitlera" utrwalił się w kulturze masowej - dodał.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.