Pobytowi Benedykta XVI w Turcji w dniach 28 listopada -1 grudnia towarzyszyć będą specjalne środki bezpieczeństwa, podjęte przez władze tego kraju.
Pobytowi Benedykta XVI w Turcji w dniach 28 listopada -1 grudnia towarzyszyć będą specjalne środki bezpieczeństwa, podjęte przez władze tego kraju. Papież będzie tam przyjmowany jako głowa państwa, a nie jako zwierzchnik Kościoła katolickiego.
Według dyrekcji tureckich sił bezpieczeństwa, władze zastosują w czasie wizyty papieskiej tzw. plan ochrony typu A, przewidujący środki bezpieczeństwa, wykorzystane wcześniej w czasie wizyty prezydenta USA George'a Busha. Ustalono, że Papież będzie się przemieszczał specjalnym samochodem opancerzonym, a dla bezpieczeństwa będą mu towarzyszyły dwa inne, takie same.
Procedura bezpieczeństwa, opracowywana wspólnie przez służbę wywiadowczą i żandarmerię, przewiduje ochronę Benedykta XVI od chwili wejścia papieskiego samolotu w przestrzeń powietrzną Turcji. Tureckie myśliwce F-16 będą mu towarzyszyć aż do chwili lądowania na lotnisku w Ankarze. Przez cały ten czas obszar powietrzny tego kraju będzie zamknięty dla innych samolotów. Na trasie całej pielgrzymki zostaną rozmieszczone dodatkowe oddziały policji i snajperzy.
Podczas czterech dni pobytu na ziemi tureckiej Ojciec Święty odwiedzi Ankarę, Stambuł i Efez. Nad jego bezpieczeństwem czuwać będzie 7 tysięcy agentów w stolicy i 9 tys. w największym mieście tego kraju. Specjalne środki bezpieczeństwa mają zapobiec nowym protestom ze strony środowisk muzułmańskich, jakie nasiliły się po wykładzie Benedykta XVI na Uniwersytecie w Ratyzbonie 12 września. Policja ostrzegła, że ewentualne demonstracje przeciwko Papieżowi będą zabronione także w prowincjach, których on nie odwiedzi.
Wikariusz apostolski Anatolii bp Luigi Padovese już wcześniej zapowiedział, że wizyta Benedykta XVI w Turcji będzie miała charakter duszpasterski, a nie misyjny. Papież spotka się m.in. z niewielką wspólnotą katolicką w tym kraju. Przede wszystkim jednak będzie rozmawiał z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I. Przewiduje się podpisanie przez obu przywódców religijnych wspólnej deklaracji na temat dialogu katolicko-prawosławnego i perspektyw na przyszłość.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.