'Ad limina' z Malawi

Ojciec święty przyjął trzech biskupów z Malawi, którzy rozpoczęli wizytę "Ad Limina Apostolorum".

Kraj ten leży południowo-wschodniej części kontynentu Afrykańskiego, u wybrzeży jeziora Niasa. Ta była kolonia brytyjska uzyskała niepodległość w 1964 roku. Powierzchnia Malawi jest trzykrotnie mniejsza od Polski, a zamieszkuje tam 13 mln. osób. Większość z nich to chrześcijanie, wśród których dominują protestanci. Katolicy stanowią jedną piątą ludności. Są tam także spore grupy wyznawców religii tradycyjnych. Coraz silniej, zwłaszcza w miastach, zaznacza się ekspansja islamu. 13 proc. mieszkańców Malawi stanowią dziś muzułmanie.

Ewangelizacja tych terenów rozpoczęła się w siedemnastym wieku i jest związana z działalnością jezuitów. Pierwsze struktury kościelne zaczęły tam jednak powstawać dopiero u schyłku dziewiętnastego wieku. Obecnie w Malawi istnieje jedna metropolia i sześć diecezji oraz 150 parafii. Pracuje tam 370 kapłanów i niemal 800 sióstr zakonnych. Około trzystu alumnów przygotowuje się do kapłaństwa w seminariach duchownych. Ważną rolę w życiu społecznym Malawi odgrywają katolickie placówki edukacyjne, których jest 1100. Tamtejszy Kościół prowadzi ponadto 260 placówek charytatywnych.

Malawi należy do najuboższych krajów świata. Rozpowszechniona jest plaga korupcji. Gospodarka tego kraju ma charakter wybitnie rolniczy. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca jest 22 razy niższy od Polski i wynosi około 600 dolarów. Jednym z wielkich wyzwań, przed którymi stoi Malawi jest epidemia AIDS. Każdego roku powoduje ona śmierć około 90 tysięcy osób. Wirusem HIV zarażonych jest tam 14 proc. dorosłych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama