Pięciu księży lefebrystów francuskich, pozostających dotąd w stanie ekskomuniki, podporządkowało się papieżowi.
Otrzymali oni zgodę na swobodne sprawowanie Mszy św. w rycie trydenckim i na utworzenie Instytutu Dobrego Pasterza na prawach papieskich z siedzibą w Bordeaux. Poinformowała o tym agencja I-Media, specjalizująca się w sprawach watykańskich.
Oprócz pięciu duchownych, wśród których są znani księża: Philippe Laguérie, Paul Aulagnier i Guillaume de Tanouarn, bezpośredni uczniowie abp. Marcela Lefebvre'a, do Instytutu przystąpi także kilkunastu lefebrystowskich kleryków. Kard. Dario Castrillon Hoyos, odpowiedzialny w Watykanie za kontakty z lefebrystami jako przewodniczący Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", zapowiedział, że osobiście udzieli im święceń kapłańskich. Agencja I-Media podaje, że porozumienia tego chciał osobiście papież Benedykt XVI.
Wspomniani księża zostali przed kilku laty wykluczeni z założonego przez abp. Lefebvre'a Bractwa św. Piusa X, za próby zbliżenia z Watykanem. Wokół Bractwa, które liczy obecnie 460 księży, 178 seminarzystów, 70 braci, 133 siostry zakonne i 68 oblatów, skupia się około 150 tys. wiernych w 50 krajach, w tym w Polsce. Domagają się oni nie tylko prawa do odprawiania Mszy św. po łacinie w rycie sprzed Soboru Watykańskiego II, lecz także rezygnacji przez Kościół katolicki z dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Na stronach internetowych Przyjaciół Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X pojawił się 5 września komentarz mówiący, iż "ks. Laguérie w końcu skapitulował, a kard. Castrillon Hoyos kontynuuje swoją tajną robotę z uśmiechem na ustach i trucizną w kieszeni sutanny". W 2002 r. kolumbijski purpurat podpisał w Campos porozumienie z brazylijskimi lefebrystami, na mocy którego utworzono dla nich personalną administraturę aopostolską.
"Dekret erygujący Instytut Papieski Dobrego Pasterza", podpisany - według agencji I-Media - 8 września, wyznacza ks. Laguérie jego przełożonym generalnym. Ten 53-letni duchowny był proboszczem parafii lefebrystów w Paryżu, mieszczącej się w zajętym przez nich siłą kościele św. Mikołaja. Następnie przeniósł się do Bordeaux, gdzie również duszpasterzował w okupowanym przez lefebrystów kościele.
Sekretarz przełożonego generalnego, ks. René-Sébastien Fournié oświadczył agencji AFP, że "w niczym nie zdradzili swojego duchowego pochodzenia od abp. Lefebvre'a". Ujawnił, że członkowie Instytutu zachowali prawo do "konstruktywnej krytyki tekstów Soboru Watykańskiego II, które wydają się im wątpliwe i niejasne". Zapowiedział też, że ks. Laguérie spotka się w środę z dziennikarzami w Paryżu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.