Chorwacja w Europie - papież do biskupów przybyłych 'ad limina'

Zjednoczoną Europę budować trzeba na pełnej prawdzie o człowieku. Papież zwrócił na to uwagę, spotykając się z grupą 19 biskupów chorwackich, przybyłych z wizytą ad Limina Apostolorum. Każdego z nich przyjął w tych dniach na audiencjach prywatnych.

„Naród będzie mógł w ten sposób nawiązać w duchu poszanowania i dialogu relacje z innymi ludami europejskimi – powiedział ojciec święty. Wniesie wkład własnej kultury i tradycji we wspólnym poszukiwaniu pełnej prawdy o człowieku. Istotne jest bowiem, aby budowa wspólnego europejskiego domu miała zawsze podstawę w prawdzie o człowieku. Winna się zatem opierać na zapewnieniu każdemu prawa do życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Konieczne jest uznanie składnika duchowego istoty ludzkiej, z którego wyrasta jego niezbywalna godność. Każdemu też należy się respektowanie jego religijnych wyborów, świadczących o nie dającym się powstrzymać otwarciu na transcendencję.

Co do tych wartości możliwe jest osiągnięcie zgody także tych, którzy – choć nie należą do Kościoła katolickiego – akceptują głos rozumu i wrażliwi są na wskazania prawa naturalnego”. Papież nawiązał do liczącego 14 stuleci dziedzictwa wiary chrześcijańskiej narodu chorwackiego. Wskazał na konieczność wytrwałego głoszenia ewangelicznych wartości, by ustrzec wiernych przed niebezpieczeństwami laicyzacji i relatywizmu. Przypomniał, że kraj cierpi jeszcze następstwa niedawnej wojny, nie tylko gospodarcze, ale i duchowe. Zachęcił biskupów, by byli głosicielami pojednania. Zwrócił też uwagę na znaczenie obecności katolików w życiu publicznym i mediach. Również od nich zależy, czy będzie tam można usłyszeć głos prawdy o aktualnych problemach. Benedykt XVI zapewnił też, że Stolica Apostolska popiera starania Chorwacji o przyjęcie do Unii Europejskiej.

W imieniu biskupów przemówił kard. Josip Bozanić. Wyraził wdzięczność za ojcowską bliskość okazywaną Chorwacji przez papieży w czasie reżimu komunistycznego, a zwłaszcza za pomoc Jana Pawła II podczas wojny lat 90. i w trudnym okresie powojennym. „Umacniał nas on w nadziei i wierze – powiedział arcybiskup Zagrzebia. – Towarzyszył nam w procesie pokojowym, w poszukiwaniu dróg pojednania i przebaczenia oraz wspierał w odnowie duchowej”. Przewodniczący episkopatu Chorwacji zaprosił też Benedykta XVI do odwiedzenia tego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama