Walencja: Międzynarodowy Kongres Teologiczno-Pastoralny

Pod hasłem „Przekaz wiary w rodzinie" w Walencji rozpoczął się 4 lipca Międzynarodowy Kongres Teologiczno-Pastoralny.

W sumie weźmie w nim udział blisko 5 tys. osób, w tym ponad 30 kardynałów z 29 krajów. Obrady potrwają do najbliższego piątku.

Wśród uczestników kongresu znajdują się przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, założyciele największych ruchów świeckich, m. in., Ruchu Focolari, Komunii i Wyzwolenia, Drogi Neokatechumenalnej, Wspólnoty św. Idziego, Wspólnoty Arka oraz świeccy eksperci, politycy i naukowcy pochodzący z różnych krajów świata.

W ciągu najbliższych dni uczestnicy kongresu przeanalizują aktualną sytuację rodziny z punktu widzenia społecznego, wychowawczego, prawnego, demograficznego, ekonomicznego i bioetycznego. O ekumenicznym wymiarze rodziny będą mówili z kolei przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich.

Choć tragiczny wypadek w metrze zmusił organizatorów do odwołania oficjalnego rozpoczęcia kongresu, to program nie uległ zmianie. Dzisiaj po południu konferencję inauguracyjną wygłosi kard. López Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny i organizator V Światowego Spotkania Rodzin. „Rodzina i laickość” to temat wystąpienia kard. Carlo Caffary z Bolonii. Z kolei prof. Xavier Lacroix z Uniwersytetu w Lyonie będzie mówił o „Rodzinie i prymacie wiary w świecie zsekularyzowanym”.

W najbliższy piątek kard. Stanisław Dziwisz wygłosi konferencję pod tytułem „Jan Paweł II, papież rodziny i życia”. Ma to być swego rodzaju „hołd” polskiemu papieżowi, który zainaugurował światowe spotkania rodzin i zwołał obecne V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama