Walencja czeka na Papieża

Walencja czeka na przyjazd Benedykta XVI. W mieście już widać liczne oznaki przygotowań do papieskiej wizyty.

Ulice udekorowano papieskimi flagami i plakatami zapowiadającymi papieską pielgrzymkę. W oknach mieszkań widnieją zdjęcia Benedykta XVI. Papież będzie przebywał w Walencji w dniach 8-9 lipca z okazji V Światowego Spotkania Rodzin.

Obok flag papieskich nie brakuje flag Hiszpanii i Katalonii, regionu domagającego się w ramach państwa szerokiej autonomii.

Walencja leży na granicy Katalonii i Nowej Kastylii. Jak podkreślają w rozmowie z KAI mieszkańcy miasta, "władze miejskie są bardzo zaangażowane w ŚSR i wizytę Papieża, czego nie można powiedzieć o najwyższych władzach państwowych".

W oficjalnym komunikacie z okazji ŚSR i papieskiej wizyty pani burmistrz Walencji, Rita Barbera Nolla podkreśliła, że "jest to dla mieszkańców okazją, aby pokazać światu obraz miasta nowoczesnego, braterskiego i radosnego, gościnnego i solidarnego ze wszystkimi, którzy nas odwiedzają".

Podczas ŚSR wolonatiursze rozdają m.in. wydrukowane w 6 językach specjalnie na tę okazję przez miejscową kurię egzemplarze encykliki papieskiej "Bóg jest miłością".

Na podmiejskich terenach wystawowych Walencji "Feria Valencia" od 1 lipca już nocuje ponad 1200 osób. Ponadto dla dzieci działa już bogato wyposażone "wesołe miasteczko".

Uczestnicy spotkania zamierzają podpisać petycję postulująca utworzenie wokół Walencji "plaż dla wszystkich", na których nie będzie można opalać się topless (praktyka obecnie niemal powszechna na hiszpańskich plażach), i które dostępne będą dla osób niepełnosprawnych.

Inicjatorzy obawiają się, że zostaną uznani za "politycznie niepoprawnych" gdyż w hiszpańskim społeczeństwie nie wypada mówić dzisiaj o "odpowiednim stroju". "Nie sprzeciwiamy się nikomu, chcemy tylko spokojnych plaż dla naszych rodzin" - tłumaczą organizatorzy akcji na łamach lokalnej gazety "Las Provincias".

We wtorek kard. Alfonso Lopez-Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny wraz z panią burmistrz Walencji zainaugurują kongres teologiczno-duszpasterski na temat rodziny. Weźmie w nim udział 30 kardynałów z 29 krajów, wśród nich kard. Stanisław Dziwisz, metropolita Krakowa, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, założyciele największych ruchów świeckich m. in. Wspólnoty Arka, Ruchu Folcolari, Wspólnoty św. Idziego, Komunii i Wyzwolenia, Drogi Neokatechumenalnej oraz świeccy eksperci, politycy i naukowcy z uniwersytetów katolickich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama