Wizyta Benedykta XVI w Polsce stanowi jeden z głównych tematów wczorajszej prasy europejskiej.
Francuski dziennik katolicki “La Croix” zauważa, że wydarzenie to jednoczy wszystkich Polaków, którzy na co dzień znacznie się różnią w swoich poglądach. Wiele miejsca, podobnie jak inne europejskie gazety poświęca na przedstawienie wewnętrznych podziałów w polskim Kościele. Jednocześnie zaznacza, że wielu Polaków postrzega tę wizytę przez pryzmat osobowości Jana Pawła II.
Dziennik „Le Figaro” podkreśla kontekst historyczny tej wizyty. Benedykt XVI ponad sześćdziesiąt lat po zakończeniu wojny, w której w Polsce straciło życie ponad 6 milionów ludzi pragnie zabliźnić ostatnie rany – stwierdza Hervé Yannou. Zdaniem publicysty francuskiego dziennika ojciec święty położy w swych przemówieniach nacisk na odnowę wiary i rozwój cywilizacyjny Polski.
Do wymiaru historycznego powraca także rzymski dziennik „Il Messagero”. Mianem znaku opatrznościowego gazeta określa fakt, że następcą papieża z Polski został biskup wywodzący się z Niemiec. „Niemiecki papież klękający i modlący się w Auschwitz to niezwykły symbol pojednania między ludźmi ” - stwierdza Orazio Petrosillo.
Zdaniem dziennika „Il Tempo” obecna podróż Benedykta XVI do Polski stanowić będzie kolejną okazję do pojednania obydwu narodów. „Dla Polski wizyta ojca świętego jest wydarzeniem roku a na spotkanie z nim przygotowują się miliony ludzi” – pisze czeski dziennik „Pravo”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.