Krzyż, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej, będzie towarzyszył młodzieży polskiej 3 czerwca w czasie spotkania na Lednicy.
Przesłanie do uczestników modlitewnego czuwania w miejscu przyjęcia chrztu przez Mieszka I skieruje papież Benedykt XVI.
Tegoroczne X Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży nad Jeziorem Lednickim poświęcone będzie rozważaniu tajemnicy krzyża. "Krzyż oznacza Chrystusa jako Drogę do siebie samego, do drugiego człowieka i do Boga" - powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek w poznańskim klasztorze dominikanów inicjator lednickich spotkań, ojciec Jan Góra.
Jubileuszowemu nabożeństwu na Polach Lednickich w Wigilię Zesłania Ducha Świętego przewodniczył będzie Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, który w 1997 roku przeprowadził po raz pierwszy symbolicznie młodzież przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Podczas sprawowanej przez kardynała Glempa Mszy św. homilię wygłosi metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.
Podczas zaplanowanego na kilka godzin nabożeństwa młodzież rozważać będzie medytacje Drogi Krzyżowej, podczas której między sektorami niesiony będzie ciężki drewniany krzyż. Przy czwartej stacji, przedstawiającej spotkanie Jezusa z Matką, odbędzie się procesja z figurką Matki Bożej Gidelskiej - przywiezionej specjalnie na Pola Lednickie z dominikańskiego sanktuarium w Gidlach koło Częstochowy.
Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy nabożeństwa wysłuchają nagranego wcześniej w Watykanie orędzia papieża Benedykta XVI, który wzorem Jana Pawła II zwróci się z przesłaniem do lednickiej młodzieży.
Uczestnicy spotkania otrzymają po małym drewnianym krzyżyku z greckim monogramem: "ICHTYS", w którym zaszyfrowane było najstarsze wyznanie wiary chrześcijan, brzmiące: "Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel".
Każdy z przybyłych otrzyma również małą plastikową kartę na wzór karty kredytowej z modlitwą do Anioła Stróża i fragmentem tekstu o Wyborze Chrystusa, jakiego młodzież dokonuje co roku na Lednicy. Na specjalnym pasku, podobnie jak na prawdziwej karcie kredytowej, będzie można wpisać własne imię i nazwisko.
Modlitewne czuwanie zakończy jak co roku symboliczne przejście przez bramę w kształcie ryby, które będzie dodatkową, 15 stacją Drogi Krzyżowej, oznaczającą Zmartwychwstanie Chrystusa.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.