10 maja w Kurii Metropolitalnej przy ul. Miodowej 17 odbyła się konferencja prasowa dotycząca wizyty Ojca Świętego Benedykta XVI w Warszawie.
„Robimy wszystko, aby nie tylko zewnętrznie, ale też intelektualnie, duchowo i religijnie przygotować się na tę wizytę”– mówił z kolei przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Ks. Bp Piotr Jarecki - „Papież przybędzie, aby utwierdzić nas w tym, że Bóg jest miłością”. Biskup Jarecki zaprosił wszystkich do przybycia 26 maja na Pl. Piłsudskiego na Mszę Papieską. „Jest szeroka przestrzeń nie objęta kartami wstępu. Zapraszamy wiernych, aby licznie przybyli na Plac Piłsudskiego.” Biskup wspomniał o przygotowaniach duchowych, jakie mają miejsce w Archidiecezji Warszawskiej, które pozwalają wiernym oczyścić swoje dusze i umysły przed wizytą Benedykta XVI. Zachęcał do czytania encykliki papieskiej „Deus Caritas est” i medytowania nad jej przesłaniem.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały szczegóły liturgiczne warszawskiej pielgrzymki, zmiany organizacji ruchu, komunikacji miejskiej oraz strona informacyjna pielgrzymki.
Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w czasie trwania pielgrzymki Benedykta XVI, mapki z zamkniętymi ulicami i zorganizowanymi objazdami, rozkład sektorów i inne ważne informacje będzie można znaleźć na stronach internetowych: www.warszawa.um.gov.pl/b16; www.benedykt.archidiecezja.warszawa.pl; www.b16.pl oraz specjalnej gazetce dla pielgrzymów: "Benedykt XVI. Witamy w Warszawie", którą pielgrzymi otrzymają m.in. razem z kartami wstępu do sektorów. Czynna jest również specjalna infolinia 986, pod którą można uzyskać wszystkie niezbędne informacje w kilku językach m.in. angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim, włoskim i niemieckim.
Na koniec spotkania, odpowiadając na pytania dziennikarzy Prymas powiedział „Wymiar tej wizyty jest ponadkrajowy. Benedykt XVI przybywa do naszej stolicy zresztą nie pierwszy raz, był tutaj jako Kardynał kilkakrotnie, ale teraz przyjeżdża jako Papież do Warszawy zniszczonej przez Niemców - on Niemiec, po tych przeszło 60 latach ogromnych zmian. Jest to zmiana oblicza tej zmieni. Zmienić oblicze ziemi to przede wszystkim zmienić człowieka i jego myślenie.(...)Chciałbym, aby to wydarzenie nie było tylko dla oklasków, ale zmiany dla myślenia i dla życia.”
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.