Zmiana nazwy byłego obozu Auschwitz

- Zmianę nazwy, znajdującego się na liście UNESCO byłego nazistowskiego obozu Auschwitz, z obecnej "Obóz Koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau" zaproponował polski rząd - powiedział w czwartek PAP rzecznik ministerstwa kultury Jan Kasprzyk.

O piśmie w tej sprawie, jakie na początku marca wystosował do UNESCO wiceminister kultury Tomasz Merta, poinformowała czwartkowa "Gazeta Wyborcza". "W latach powojennych były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jednoznacznie kojarzył się ze zbrodniczą działalnością reżimu narodowo-socjalistycznego, nazistowskiego w Niemczech. Jednak dla współczesnych, młodszych pokoleń - zwłaszcza za granicą - skojarzenie to nie jest powszechne" - podkreślił Kasprzyk. Rzecznik zaznaczył, że pojawiające się czasami w zachodniej prasie określenie "polskie obozy koncentracyjne" wprowadza cudzoziemców w błąd co do historii obozu. "Proponowana zmiana w nazewnictwie nie pozostawia wątpliwości co do tego, czym był obóz Auschwitz-Birkenau" - powiedział. Kasprzyk poinformował, że inicjatywa zmiany wyszła z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Odpowiedzi UNESCO należy oczekiwać w połowie roku.

Z wniosku ministerstwa zadowolony jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jerzy Wróblewski. "Myślę, że w dużej części jest to już niestety zadomowione, obiegowe określenie, z którym do tej pory nikt nie wojował. A teraz wszędzie, na każdym szczeblu, dajemy jak można odpór tej sprawie, wyjaśniamy. Wszędzie spotykamy się ze zrozumieniem. Tam, gdzie pracownik muzeum zwrócił uwagę, że ktoś nieroztropnie użył takiego określenia, spotykało się to z przeprosinami" - dodał dyrektor. Dyrektor muzeum podkreślił zarazem, że nie zmieni się nazwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Propozycję zmiany nazwy w pełni popiera członek Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, historyk prof. Zygmunt Mańkowski. Jak powiedział w czwartek PAP, "pomyłki w tej sprawie są zbyt częste, dlatego propozycję sprecyzowania nazwy uważam za słuszną i ważną". Zdaniem profesora, sami Polacy nierzadko popełniają błąd, mówiąc o "Oświęcimiu". "Często, nawet w obcych językach stosowaliśmy właśnie taką nazwę, co kojarzyło się z Polską. Tymczasem należy używać nazwy obozu Auschwitz-Birkenau". Były niemiecki obóz Auschwitz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas posiedzenia Komitetu Dziedzictwa Światowego w Egipcie, który obradował od 22 do 26 października 1979 roku. Komitet wpisując największy z hitlerowskich obozów zaznaczył, że w przyszłości tego typu obiekty nie będą już wpisywane na Listę.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w lipcu 1947 roku na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. W obozie w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. Placówka pierwotnie nosiła nazwę Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka. Nazwa ta została zmieniona w 1999 roku. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg