Jan Paweł II bez lewicowych inklinacji

Papież nie miał lewicowych inklinacji - twierdzi w wywiadzie dla Życia Warszawy Jaś Gawroński, który na ten temat rozmawiał przed laty z Janem Pawłem II.

W październiku 1988 roku Jaś Gawroński przeprowadził wywiad z Janem Pawłem II, w którym prosił papieża o ocenę komunizmu. Dlaczego wywiad przez lata się nie ukazał? - pyta Życie Warszawy.

- W październiku 1988 r. Ojciec Święty zaprosił mnie na kolację. Udzielił mi wtedy bardzo długiego wywiadu, w którym mówił m.in. o zbliżającym się upadku komunizmu. Mówił też o Jaruzelskim i Gorbaczowie. Następnego dnia otrzymałem jednak z Watykanu telefon, że papież życzy sobie, by ta rozmowa miała charakter prywatny.

Zdaniem Gawrońskiego Jan Paweł II uznał, że o pewnych sprawach mówił zbyt otwarcie. Oczywiście, do dziś mam magnetofonowy zapis tej rozmowy.

Poprosiłem go o porównanie socjalizmu i nazizmu. Wydaje mi się bowiem, że papież wyżej ocenia ten pierwszy ustrój. Jan Paweł II powiedział, że z moralnego punktu widzenia i komunizm, i hitleryzm zasługują na dyskwalifikację. Natomiast, według papieża, komunizm był programem głębszym niż nazizm. W swojej teorii miał elementy dobre, takie jak dążenie do większej sprawiedliwości społecznej.

Co do praktyki papież nie miał najmniejszych złudzeń. Oceniał, że praktyka całkowicie rozminęła się z założeniami.

- Uderzyło mnie jednak, że nie miał do nikogo żalu. Nawet do reżimu, który go tak bardzo doświadczył - podkreśla Gawroński i dodaje: - Wtedy nie było to dla mnie do końca zrozumiałe, o czym otwarcie powiedziałem papieżowi. Dziś jestem przekonany, że ten osąd wynikał nie z żadnych lewicowych inklinacji, lecz z jego świętości. Ludzie święci inaczej postrzegają rzeczywistość, widzą okruchy dobra tam, gdzie inni ich nie dostrzegają.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg